Plusy i minusy inteligentnego domu

inteligentny dom

Coraz cześciej można usłyszeć termin inteligentny dom. Co to tak naprawdę znaczy? Czy życie w takiej nieruchomości jest łatwiejsze? Systemy inteligentnych domów są bardzo nowoczesne. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania bazujące na technologiach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jakie są zatem plusy i minusy takich nieruchomości?

  1. Inteligentny dom – co to jest?
  2. Zalety nowoczesnych technologii w inteligentnym domu
  3. Wady inteligentnych domów

Inteligentny dom – co to jest?

Inteligentny dom to jeden z najważniejszych wynalazków XXI wieku, chociaż zgodnie z zapisami historycznymi pierwszy typ takiej nieruchomości pojawił się już w 1950 roku. Oczywiście w tamtych czasach udogodnienia w domu wyglądały zupełnie inaczej. Inteligentny dom zakłada automatyzację praktycznie każdej czynności, jaką codziennie wykonujemy. Obecnie coraz więcej projektów zakłada nawet samodzielnie przemieszczające się meble, które można dopasować do aktualnych potrzeb domowników. Oczywiście wiele elementów inteligentnych technologii znajduje się w kuchni, gdzie wykorzystuje się je do maksymalnego ułatwienia przygotowywania posiłków. Automatyczne domy są także bardzo bezpieczne. Sterowanie takim domem najcześciej opiera się na relacji poszczególnych instalacji ze smartfonem. Połączenie to jest możliwe dzięki specjalnym aplikacjom. Dzięki temu można sterować domem nawet będąc w innym miejscu. 

Zalety nowoczesnych technologii w inteligentnym domu

Inteligentne domy pozwalają na maksymalny stopień automatyzacji, co znacznie skraca czas wykonywania czynności. Wyposażony jest w specjalne czujniki, np. przeciwpożarowe, które zapewniają domownikom bezpieczeństwo. Czujniki te mierzą między innymi poziom temperatury, wilgotności czy nawet naświetlenia. Takie rozwiązanie znacznie wpływa na ograniczenie kosztów. Domownicy mogą bowiem samodzielnie zmniejszyć ogrzewanie, jeśli nie ma ich dłużej w domu, a potem jeszcze przed powrotem, za pomocą smartfona, zwiększyć, by było ciepło w momencie przyjazdu. 

Wady inteligentnych domów

Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Dlatego należy omówić plusy i minusy inteligentnego domu. Oczywiście do największych wad można zaliczy koszty budowy takiego domu. Pełna automatyzacja wymaga bowiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań, a to pociąga za sobą spore sumy pieniędzy. Dodatkowo może pojawić się problem z zasilaniem w przypadku awarii prądu. W takiej sytuacji praktycznie nic nie można zrobić. Dlatego warto na wypadek braku energii elektrycznej wyposażyć dom także w tradycyjne rozwiązania. 

obrus Previous post Najlepszy obrus na świąteczny stół.
tkanina antybakteryjna Next post Czy każda tkanina antybakteryjna ma właściwości tkaniny medycznej?