Czy każda tkanina antybakteryjna ma właściwości tkaniny medycznej?

tkanina antybakteryjna

Tkaniny medyczne odznaczają się przede wszystkim właściwościami leczniczymi. Nasza wiedza na ich temat jest wciąż znikoma, tymczasem ich zastosowanie jest na tyle uniwersalne i na tak dużą skalę, że z pewnością niejednokrotnie mieliśmy z nimi nieświadomie kontakt. Na półkach nie tylko sklepów medycznych możemy znaleźć rajstopy antyżylakowe, a także skarpetki o właściwościach antybakteryjnych, pościel z powłoką antyseptyczną i hipoalergiczną oraz tkaniny wzbogacone jonami srebra. Te specjalistyczne tkaniny są wykorzystywane w produkcji ubrań wielozadaniowych oraz specjalistycznych, a ostatnio bardzo powszechnie stosuje się je do szycia maseczek ochronnych. Czym się wyróżniają tkaniny antybakteryjne i jakie mają zastosowanie?

Tkaniny antybakteryjne – właściwości

Tkaniny antybakteryjne odznaczają się specjalnym składem, który tłumaczy ich unikalność. Odpowiada za to zaawansowana i opatentowana technologia nanoszenia powłoki antybakteryjnej, która bazuje na nanocząsteczkach tlenku cynku. Powłokę tę nanosi się bezpośrednio na powierzchnię tkaniny lub dzianiny, co pozwala na wyprodukowanie specjalistycznych materiałów o cechach nie tylko antybakteryjnych, ale również przeciwgrzybiczych, bakteriobójczych i wysuszające. Ta warstwa ochronna uodparnia materiał na pranie i wszelkie działanie czynników zewnętrznych – mechanicznych i atmosferycznych. Oczywiście, właściwości medyczne materiałów nie są zagwarantowane dożywotnio. Ich ograniczenie w czasie jest związane z naturalnym zużywaniem się warstwy ochronnej. Producenci podają informację o przeznaczeniu produktu i zapewniają o okresie jego trwałości na opakowaniu produktu.

Jakie zastosowania mają tkaniny medyczne?

Tkaniny antybakteryjne najczęściej znajdują zastosowanie w medycynie. Używa się ich głównie do produkcji odzieży medycznej i ambulatoryjnej, a także do wyrobu akcesoriów i materiałów przeznaczonych do kontaktu z osobami chorymi. Są również powszechnie używane we włókiennictwie do produkcji odzieży specjalistycznej i codziennej, a także akcesoriów o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Tkaniny medyczny świetnie absorbują wilgoć, przez co są bardzo cenione przez sportowców i osoby uprawiające sport amatorsko.

Pierwsze tkaniny o właściwościach antybakteryjnych powstały w Stanach Zjednoczonych. Opracowano wówczas unikalną technologię produkcji tego rodzaju tkanin z wykorzystaniem tworzyw syntetycznych. Wkrótce powstały pierwsze tkaniny o podobnych właściwościach wykonane z włókien naturalnych. Przełomowym momentem było zastosowanie technologii nanocząsteczek srebra na bazie bezpiecznej dla skóry ludzkiej krzemionki. Tego typu tkaniny są świetnym rozwiązaniem dla alergików i małych dzieci, ponieważ stanowi doskonałą barierę dla rozwoju roztoczy i kurzu domowego. Ponadto nie pochłania przykrych zapachów i jest bardzo higieniczna.

Flizelina medyczna – co to takiego?

Flizelina to dość delikatny materiał, który cechuje duża wytrzymałość na ścieranie i rozciąganie. Dzięki jego bardzo uniwersalnym właściwościom, znajduje zastosowanie w różnych branżach. Materiał o cieńszym splocie idealnie sprawdza się w tapicerstwie oraz w branży budowlanej, zaś tkanina o sztywnych włóknach wykorzystywana jest w krawiectwie do usztywniania i modelowania fasonu ubrań. Innym rodzajem materiału jest flizelina medyczna, stosowana na szeroką skalę w medycynie. Używa się jej do produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia, mających bezpośredni kontakt z chorymi lub pracującymi na terenie szpitala i przychodni. Bardzo chętnie stosuje się flizelinę do produkcji maseczek ochronnych, w których stanowi bazową warstwę chroniącą przed przenikaniem drogą kropelkową do ust i nosa różnych drobnoustrojów.

Czytajmy metki i etykiety!

Nie każda tkanina o właściwościach antybakteryjnych jest tkaniną medyczną. Oryginalne tkaniny medyczne powinny posiadać właściwe certyfikaty potwierdzające jej przeznaczenie i gwarantujące bezpieczeństwo jej użytkowania w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych. Wybierając wyroby z tkanin medycznych, należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie oznaczenia na opakowaniach i metkach. Ważną kwestią jest również gramatura tkaniny – im niższą będzie miała wartość, tym tkanina będzie lżejsza i bardziej komfortowa w użyciu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyboru odzieży medycznej, która w pierwszej kolejności powinna być wygodna i komfortowa.

inteligentny dom Previous post Plusy i minusy inteligentnego domu
ogród Next post Środki do ochrony roślin ogrodowych