Najlepszy obrus na świąteczny stół.

obrus

W każdym domu stół powinien być jego ozdobą. Nie inaczej jest w czasie przyjęć i świąt, goście skupiają się wówczas głównie wokół stołu, kosztując potrawy i prowadząc długie rozmowy. Każdy świąteczny stół powinien być pościelony obrusem, na którym postawimy zastawę stołową. Obrus nie tylko chroni blat stołu, ale też pełni funkcję dekoracyjną, dlatego tak ważne, aby dostojnie się prezentował. Możemy się zdecydować na zakup gotowego obrusu lub tkaniny, z której uszyjemy obrus dopasowany do wymiarów stołu i naszych indywidualnych potrzeb. To nie bez znaczenia, jaki będzie miał skład materiał. W jaki sposób zatem wybierać tkaniny obrusowe? Które z nich najlepiej sprawdzą się w użyciu i staną się piękną wizytówką naszego domu?

Tkanina syntetyczna czy sztuczna?

Ze względu na pochodzenie włókien, tkaniny nienaturalne dzieli się na sztuczne i syntetyczne. Sztuczne tkaniny, w których składzie znajdziemy włókna wiskozy, z wyglądu i w dotyku przypominają trochę jedwab, są zatem śliskie, zwiewne i mają charakterystyczny połysk. Przy czym, co ważne, prawie zupełnie nie gniotą się podczas prania czy intensywnego noszenia. Tkaniny syntetyczne, składające się z włókien poliestru lub poliamidu, odznaczają się dużą wytrzymałością i odpornośią na uszkodzenia i podarcia, a do tego, nie chłoną zabrudzeń. Zalany obrus wystarczy zwykle po prostu przemyć pod bieżącą wodą, a brud sam spłynie. Szczególnym rodzajem tych tkanin są tkaniny obrusowe plamoodporne, które są niezwykle łatwe w pielęgnacji, a jednocześnie bardzo przyjemne w użyciu – doskonale się sprawdzą zarówno podczas rodzinnego obiadu, jak i na dużych imprezach. Ogromną zaletą obrusów z wiskozy czy poliestru jest ich niska cena. Są jednymi z najczęściej wybieranych tkanin obrusowych, ze względu na swoją funkcjonalność i dużą trwałość.

Obrusy z tkanin naturalnych

Naturalne tkaniny odznaczają się wieloma unikalnymi właściwościami i z całą pewnością nie zastąpią je syntetyczne czy sztuczne odpowiedniki. Stanowią zawsze wyjątkową dekorację stołu i wprowadzają ciepły domowy klimat. Jeśli chodzi o gotowe obrusy, to najczęściej można spotkać obrusy uszyte z bawełny lub lnu. Jeśli masz zamiar samodzielnie uszyć obrus, możesz wybrać najodpowiedniejszy dla siebie materiał. Ciekawym pomysłem będzie dymka obrusowa, czyli biała tkanina bawełniana o eleganckim połysku. Jest to bardzo cienki materiał, dzięki czemu pięknie układa się na stole. Bawełna jest materiałem wdzięcznym do szycia nawet dla osób początkujących, a do tego – niezwykle wytrzymałym. Bawełniany obrus, niestety, dość łatwo chłonie zabrudzenia, dlatego w przypadku jego zalania, należy go jak najszybciej zamoczyć w wodzie, a następnie wyprać zgodnie z zaleceniem producenta. Na szczęście, bawełna jest na tyle trwałym materiałem, że w razie konieczności można użyć odplamiacza lub wybielacza, aby ostatecznie pożegnać się z uciążliwą plamą. Obrusy z lnu są z kolei mało odporne na zagniecenia i dlatego bardzo trudno się je prasuje. 

Jak wybierać fason i wykończenie tkaniny obrusowej?

Wybór obrusu zależy od okazji, na jaką go kupujemy. Najbardziej uniwersalne są tkaniny obrusowe w kolorze białym, o prostym fasonie, najlepiej bez żadnych aplikacji i zdobień. Ponadczasowa klasyka sprawdzi się przy każdej okazji i będzie zawsze modna. Jeśli obrus jest wykończony ozdobną obwódką lub koronką, to materiał powinien być w jednolitej tonacji. Decydując się na zakup serwetek do obrusu, należy je dopasować stylistycznie do niego. I niekoniecznie muszą być tego samego koloru, wystarczy że jeden element będzie wspólny – na przykład, taka sama obwódka lub taki sam haft.

akcesoria do kuchni Previous post Urządzanie kuchni – jakie akcesoria przydadzą się na co dzień?
inteligentny dom Next post Plusy i minusy inteligentnego domu