O czym trzeba pamiętać, oświetlając kuchnię?

kuchnia

Serce domu bije w kuchni. Spędzamy w niej sporo czasu na przyrządzaniu rozmaitych dań, wspólnym jedzeniu posiłków, a nawet na spotkaniach ze znajomymi i rodziną. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, żeby kuchnia była maksymalnie funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników. Do tego celu przydaje się odpowiednie oświetlenie. W dzisiejszym artykule opowiemy zatem, co zrobić, żeby światło w kuchni pozwalało na wykonywanie wszystkich potrzebnych czynności, dekorowało i kształtowało stylowe wnętrze.

Światło w kuchni – co jest nam potrzebne?

W kuchni potrzebujemy sporej ilości światła. Za jego dostarczanie, odpowiadają rozbudowane systemy oświetleniowe, składające się z przynajmniej kilku punktów świetlnych.

Za najbardziej podstawowe i niezbędne uznaje się lampy główne, dające wystarczającą ilość światła, aby bezpiecznie się przemieszczać po całym pomieszczeniu. Oprócz nich, koniecznie trzeba też zastosować lampy zadaniowe, które montuje się w szczególnie wymagających miejscach, zwłaszcza nad blatami roboczymi, wyspą kuchenną i stołem do spożywania posiłków.

Wisienką na torcie i światłem, które teoretycznie nie jest konieczne, ale wiele osób decyduje się na jego wprowadzenie, jest oświetlenie dekoracyjne. Do czego się przydaje? Pozwala ozdobić pomieszczenie, spoić je wizualnie i sprawić, że stanie się jeszcze bardziej przytulne i przyjazne dla użytkowników.

Parametry techniczne – natężenie i temperatura barwowa

Aby dobrać właściwe oświetlenie, trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne lamp i żarówek. W kuchni wykonuje się rozmaite czynności. Z tego względu powinno się zapewnić właściwe oświetlenie, które odpowiada rozmaitym potrzebom.

Zwykłe przemieszczanie się wymaga światła o natężeniu ok. 10 lx. Jednak jeśli chcemy przygotowywać posiłki, nad blatem roboczym musi znaleźć się już lampa, dająca ok. 300 lx. Nad stołem w jadalni musimy umieścić natomiast źródło światła o natężeniu ok. 200 lx. Właściwie oświetlona przestrzeń to gwarancja bezpieczeństwa, a także komfortu podczas wszystkich codziennych obowiązków.

Drugim kluczowym parametrem jest temperatura barwowa. Zazwyczaj dostosowuje się ją do charakteru wnętrza, oświetlając przestrzenie do pracy światłem zimnym, a miejsca do relaksu światłem ciepłym. Kuchnia jest jednak na tyle wielofunkcyjna, że warto zastosować w niej przynajmniej kilka źródeł światła o zróżnicowanej temperaturze. Dzięki temu, bez trudu zbudujemy odpowiednie sceny świetlne, perfekcyjnie dopasowane do wszelkich działań.

Idealne lampy do każdej kuchni – co jest modne w aktualnym sezonie?

Aranżacja wnętrz dotyczy wszystkich elementów, które znajdują się w każdym pomieszczeniu. Kuchnia nie stanowi wyjątku. Warto zatem zastanowić się, jakie lampy pragniemy wprowadzić do danego wnętrza. Każda z nich równocześnie pełni dwie funkcje – zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność oraz dekoruje, stając się często centralnym punktem ozdobnym.

W kuchni do najczęściej stosowanych lamp zalicza się oczka wpustowe, plafony i lampy wiszące.

Dyskretne i praktyczne oczka wpustowe montuje się w powierzchni sufitu lub nad blatami roboczymi, pod poziomem szafek. Mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego, jednak umieszczone we właściwym miejscu, sprawdzą się także jako oświetlenie zadaniowe.

oświetlenie kuchni

Plafony wykorzystuje się jako oświetlenie główne, pozwalające na wykonywanie prostych, mało precyzyjnych czynności oraz na swobodne przemieszczanie się. Do najmodniejszych rozwiązań tego sezonu zaliczają się proste, lekko futurystyczne oprawy z pogranicza minimalizmu i hi-techu. Jeśli jesteśmy jednak zwolennikami naturalnych surowców i ciepłych, przytulnych wnętrz, pojawił się specjalnie dla nas nowy trend – oprawy wykonane z drewna.

Najwięcej możliwości aranżacyjnych i dekoracyjnych dają lampy wiszące. Można z nich tworzyć rozbudowane kompozycje, wieszając po kilka opraw, lub postawić na duży żyrandol, który umieścimy na przykład nad stołem lub wyspą kuchenną.

Obecny sezon to zwrot ku dużym, przyciągającym wzrok oprawom. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wciąż niezmiernie popularne są kolorowe metale (np. miedź, mosiądz). Można też postawić na powierzchnie lakierowane, w zdecydowanych, intensywnych kolorach, które zestawia się na zasadzie kontrastu.

Nowoczesne, modne i praktyczne oświetlenie do kuchni

Wystarczy dobry plan i bez trudu stworzymy oświetlenie do kuchni, które jest nie tylko praktyczne, ale też dekoracyjne. Warto zastanowić się nad właściwym rozmieszczeniem punktów świetlnych, aby zbudować przyjemną przestrzeń, do której będziemy wracać z największą przyjemnością.

***

Szukasz sposobu na funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie do domu? Koniecznie odwiedź stronę Azzardo, pełną porad i pomysłów od doświadczonych ekspertów.

poddasze Previous post Jak najlepiej zaplanować oświetlenie poddasza?
oświetlenie Next post Oświetlenie do zadań specjalnych – lampy techniczne