Oprawy oświetleniowe przybierają rozmaite formy. Zazwyczaj najwięcej uwagi przykłada się do designerskich produktów, montowanych w modnych wnętrzach mieszkaniowych lub biurowych. To one pojawiają się w katalogach na dużych i reprezentacyjnych zdjęciach. Na nich jednak nie kończy się nowoczesne i praktyczne oświetlenie. Olbrzymią grupą produktów, o której często zapominamy, są uniwersalne lampy techniczne – niezbędne do wykonywania wielu zadań. Kiedy warto z nich korzystać i jakie lampy powinniśmy zastosować w domu lub warsztacie? Zapraszamy do lektury, aby poznać odpowiedzi na każde z tych pytań.
Lampy techniczne – zastosowanie
Lampy techniczne wywodzą się zazwyczaj z fabryk i warsztatów, w których stanowiły przede wszystkim rolę oświetlenia głównego i zadaniowego. Rozjaśniały całą przestrzeń hali oraz pozwalały na wygodne wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych zadań.
Z czasem zaczęto je stosować w różnych przestrzeniach. Powszechnie używa się ich w firmach o zróżnicowanych profilach, w domu do pracy przy biurku lub w warsztacie do popołudniowego majsterkowania. Czym powinny się zatem wyróżniać nowoczesne lampy techniczne?
Wszystkie lampy przemysłowe i techniczne łączy wysoka odporność na uszkodzenia, wytrzymałość, a także charakterystyczny wygląd. Nawet w przypadku produktów designerskich mamy raczej do czynienia z prostymi, mocno zgeometryzowanymi oprawami. Dla tej grupy produktów kluczowa jest bowiem funkcja, która determinuje wygląd lampy.
Lampy techniczne najczęściej wyposaża się w diody LED, gwarantujące wydajność, trwałość oraz wysoką energooszczędność. Bez trudu można też dopasować kolor oraz temperaturę barwową każdego źródła światła do konkretnych wymagań pracy.
Szczelność produktów oświetleniowych do warsztatu i nie tylko – klasyfikacja IP
Oprócz szeregu standardowych funkcji wszystkie lampy techniczne i przemysłowe muszą spełniać restrykcyjne normy związane ze szczelnością każdego z produktów.
Jest to związane z trudnymi warunkami w warsztatach i innych miejscach pracy. Zwłaszcza w przestrzeniach o wysokim zapyleniu i wilgotności każda z lamp powinna mieć wysoki stopień ochronności.
Warto zatem kupować produkty o odpowiednim współczynniku, wyrażanym w skali IP. Określa on stopień zabezpieczenia przed dostawaniem się do wnętrza oprawy ciał stałych (kurzu lub pyłu) oraz wilgoci lub wody.
Współczynnik składa się ze skrótu IP (z ang. International Protection), po którym podaje się dwie cyfry:
- pierwsza (od 0 do 6) pokazuje, jak wysoka jest ochrona przed ciałami stałymi,
- druga (od 0 do 9) określa, czy produkt jest odporny na wilgoć i ewentualne zachlapanie wodą.
Niekiedy w przypadku produktów oświetleniowych, przy których zwraca się uwagę wyłącznie na wodoszczelność, stosuje się częściową skalę IPX, pokazującą wyłącznie drugi z parametrów.
Co oznacza skala IP w praktyce? Jeśli dysponujemy na przykład oprawą oznaczoną jako IP48, wówczas zyskaliśmy lampę, do której nie wnikną ciała obce o średnicy 1 milimetra. Produkt jest też chroniony przed dostaniem się do jego wnętrza wody podczas ciągłego zanurzenia.
Co mogłoby się zdarzyć, gdybyśmy zastosowali oprawy o nieodpowiedniej klasie IP? Wówczas może dojść do uszkodzenia lampy, a nawet wystąpienia zwarcia, które bywa zagrożeniem dla zdrowia i życia użytkowników.
Lampy przemysłowe i techniczne a styl modnych wnętrz
Lampy dedykowane do pracy coraz chętniej bywają też wykorzystywane w przestrzeniach domowych. Szczególnie mocno lubuje się w nich styl industrialny, stawiający na prostotę i surowość form. Bywają one także używane w pomieszczeniach nowoczesnych o minimalistycznym wyrazie, spełniając w nich funkcję oświetlenia dodatkowego, często zadaniowego.
Spośród wszystkich typów lamp technicznych, w nowoczesnym designie szczególne miejsce zajmują lampy wiszące, o otwartym od dołu metalowym kloszu, a także produkty stojące, które umieszcza się na biurkach lub stołach do pracy.
Lampy techniczne to praktyczne i wielofunkcyjne urządzenia wysokiej klasy, zapewniające wygodę użytkowania, niezawodność i ciekawy, przemysłowy design. Warto zatem korzystać z nich nie tylko w dedykowanych do tego przestrzeniach. Tkwi w nich olbrzymi potencjał, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów – trzeba tylko mieć na to ciekawy pomysł.
***
Potrzebujesz praktycznego oświetlenia do domu lub pracy? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na jakie produkty warto się zdecydować, koniecznie odwiedź stronę: https://lampy.it, pełną porad i pomysłów od doświadczonych ekspertów.