Kuchnia nowoczesna, skandynawska, rustykalna. Jaki wystrój kuchni?

kuchnia

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń. To tutaj niejednokrotnie toczy się życie całego domu, to tutaj również przygotowujemy potrawy, które kojarzą nam się z dobrymi chwilami i czasem spędzonym w gronie rodziny i przyjaciół. Kuchnię możemy urządzić według wielu inspiracji. Poniżej możesz przeczytać o najpopularniejszych z nich.

Kuchnia nowoczesna – co to znaczy?

Kuchnia w stylu nowoczesnym to przede wszystkim kuchnia funkcjonalna. W takiej kuchni wszystko jest pod ręką, a sprzęty, których używamy do codziennego funkcjonowania są proste i intuicyjne.  Taki styl kojarzy się przede wszystkim z jednolitymi materiałami, takimi jak plastik czy metal. Prawdziwa kuchnia nowoczesna to również białe meble na wysoki połysk i kontrasty. Przy urządzaniu kuchni nowoczesnej warto postawić również na minimalizm. Nowoczesne wnętrza to duża przestrzeń i uproszczenia.

Jednak kuchnia w stylu nowoczesnym do każdego coś nieco innego. Dla jednych będą to stalowe dodatki i meble w stylu industrialnym, dla innych oryginalne lampy w różnych kształtach, często duże i z pozoru nieporęczne.

Kształty mebli w kuchni nowoczesnej mogą być opływowe lub geometryczne, najważniejsze jednak, aby taka kuchnia była wygodna.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Ostatnimi czasy tryumfy święci styl skandynawski. To wnętrza inspirowane krajami skandynawskimi i kojarzoną z nimi prostotą życia oraz bliskim sąsiedztwem morza – te wszystkie elementy powinny znaleźć się w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim.

Kuchnia w stylu skandynawskim, podobnie jak kuchnia nowoczesna, powinna być wygodna i funkcjonalna. Takie kuchnie są jasne z białymi meblami lub jasnobrązowymi elementami. Pomieszczenie w miarę możliwości powinno być oświetlone światłem naturalnym, stąd w tego rodzaju kuchni powinny występować duże okna.

Styl skandynawski jest surowy i oszczędza na dodatkach – nie oznacza to jednak, że ma ich w ogóle  nie być. Dobrym dodatkiem w skandynawskiej kuchni będą choćby zdjęcia znad morza czy elementy marynistyczne.

Materiały występujące w kuchni skandynawskiej to przede wszystkim cegła, najlepiej surowa, oraz drewno. Z drewna wykonany może być na przykład stół, najważniejsze jednak, żeby nie był on ciemny – jasny blat rozświetli wnętrze i doda kuchni lekkości i wrażenia większej przestrzeni.

Kuchnia rustykalna – inspiracje

Kuchnia w stylu rustykalnym to wnętrze dla wszystkich miłośników stylu eko. To taka kuchnia, jaką być może kojarzymy z lat dziecinnych, wypełniona drewnem, wikliną oraz wazonami z kwiatami. Styl rustykalny to inaczej design „wiejski”.

W kuchni rustykalnej dominować będzie wiklina i drewno. Meble natomiast powinny być stylizowane na stare lub prezentować w całej okazałości styl vintage. Idealnym umeblowaniem takiej kuchni są aneksy kuchenne z ceramiczną bądź kafelkową obudową oraz wiklinowe krzesła.

Im więcej dodatków będzie znajdować się w kuchni rustykalnej, tym lepiej. Wszelkie ceramiczne figurki dodadzą jej uroku, ale idealnym elementem wystroju są także zioła powieszone u powały.

Kuchnia w stylu rustykalnym również powinna być jasna i wykonana z ekologicznych materiałów.

szafy drewniane Previous post Szafy drewniane – co warto wiedzieć?
kuchnia Next post Płynne przejście warstw