Jak przyspieszyć czas schnięcia betonu

beton

Zwykle beton potrzebuje 28 dni do pełnego utwardzenia przy maksymalnej wytrzymałości . Beton nie „wysycha”, ale utwardza ​​się. Zasadą jest, że musisz pozostawić 28 dni czasu schnięcia na każdy cal grubości betonu, jeśli płyta jest w idealnych warunkach suszenia (zamknięty obszar z włączonym HVAC, co oznacza, że ​​cyrkulacja powietrza i niski poziom otoczenia wilgotność).

W zastosowaniach podłogowych (gotowym betonie lub nałożonej podłodze) zawsze występuje element „pospiesz się i czekaj” – chcąc iść naprzód, ale wiedząc, że  zbyt szybkie rzucanie się  może spowodować uszkodzenie podłogi lub problem z podłogą. Idealnie, dobre warunki utwardzania oznaczają zachowanie początkowej wilgotności, ale często harmonogram projektu nie pozwala na czas niezbędny do optymalnego utwardzenia i wysuszenia. Spełnianie specyfikacji betonu i podłóg może wydawać się luksusem, który nie zawsze jest dostępny dla wykonawcy w napiętym harmonogramie.

Jak przyspieszyć czas schnięcia betonu?

  1. Zmniejszyć wodę w początkowej mieszance betonowej. Twoja zdolność do tego będzie ograniczona przez określone domieszki.
  2. Podczas suszenia włącz środek osuszający. Podczas procesu hydratacji niektóre dostępne materiały, takie jak opary krzemionki, będą absorbować i zatrzymywać wodę z początkowej mieszanki. Pamiętaj, aby zrozumieć ryzyko i wskazówki podane przez producenta.
  3. Nie spiesz się. Jeśli płyta jest mocno zacierana zbyt szybko lub zbyt agresywnie, może stracić zdolność skutecznego suszenia.
  4. Osuszanie polega na szeregu różnych metod (na bazie osuszacza, na bazie ciepła, kondensacji) w celu zmiany warunków otoczenia i umożliwienia wilgoci wydajniejszego opuszczania płyty. W połączeniu z osuszaniem ruch powietrza w środowisku ma zasadnicze znaczenie.

Kroki wstępnego zalewania w celu przyspieszenia procesu suszenia

Domieszki lub odpowiednia równowaga wody mogą znacznie pomóc skrócić czas schnięcia

Istnieje kilka kroków, które możesz zrobić na początku, zanim jeszcze zrobisz beton, co może pomóc w przyspieszeniu procesu suszenia, ale każdy musi również znaleźć równowagę między początkową ilością wody zmieszanej a szybkościami suszenia w warunkach miejsca pracy.

Podczas gdy niższa miara wody w mieszance betonowej wydaje się oczywistym rozwiązaniem, mieszanki o niskim stosunku woda-cement zwykle mają mniej kapilar – naturalne ścieżki, które pozwalają wodzie przepływać przez płytę na powierzchnię. Dlatego nawet przy zmniejszonej ilości wody może wystąpić wolniejszy czas suszenia.

W przypadku lekkiego betonu kruszywo musi zostać nasycone przed zmieszaniem betonu, więc musi być obecny pewien poziom wody. Jednak im więcej wody jest obecne w początkowej mieszance, tym więcej wody musi wyparować z płyty.

Inną opcją jest dodanie do mieszanki betonowej środków „samoosuszających”. Dodanie wyższego stosunku materiału cementowego do mieszanki wiąże więcej wody z pastą betonową, ale nie bez jej ceny: potencjalne ryzyko pękania lub kurczenia się gotowej płyty jest znacznie wyższe. Inne  domieszki chemiczne , takie jak opary krzemionki, uwadniają się wystarczająco szybko, aby trwale wychwycić procent wilgoci z początkowej mieszanki i negując dodatkowy czas schnięcia, którego normalnie wymagałaby objętość wody. Te i inne rozwiązania zazwyczaj wiążą się z wyższymi kosztami, które mogą przewyższać korzyści.Podczas gdy sonda Wagnera [RH] zajmuje tylko minutę, czytanie pozostałych zajmuje 2 godziny. Więc jeśli do odczytania jest 20 sond, mogę odczytać sondy Wagnera w 30 minut, podczas gdy odczytanie innego rodzaju sondy zajmuje około 40 godzin. Potrafię znaleźć lepsze rzeczy do roboty niż stać i czekać 40 godzin, aby przeczytać te sondy.

Wypróbowano również cząstki syntetyczne jako substytut lekkiego kruszywa. Uważa się, że te syntetyczne substytuty skracają czas schnięcia w płytach, ponieważ nie absorbują znacznych ilości wody, która następnie musi zostać uwolniona.

Wreszcie kilka czynników mechanicznych wpływa również na czas suszenia. Pierwszym jest oczywiście sposób zacierania płyty. Twarde zacierania lub płyty, które są zacierane do oksydowanego wykończenia, zbyt szybko tracą zdolność przepuszczania wilgoci. Te naturalne naczynia włosowate między elementami mieszanki są w rzeczywistości uszczelnione, a czas schnięcia może być poważnie utrudniony.

Opóźniacze pary skutecznie zmniejszają wilgoć ze źródeł gruntowych przed dostaniem się na spód płyty. Ale początkowy wpływ na czas suszenia może być nieco (choć nie zawsze znacząco) szkodliwy, jeśli zmniejszy kolejną drogę, aby wilgoć uciekła z płyty. Biorąc to pod uwagę, dla długoterminowego stanu zdrowia budynku niezbędny jest silny środek opóźniający parowanie bezpośrednio pod płytą.

Kroki po zalaniu w celu skrócenia czasu schnięcia płyty

Po nalaniu zmienia się strategia suszenia.

Pamiętając o tych wyprzedzających krokach, można wiele zrobić, aby skrócić czas schnięcia nowo wylanej płyty betonowej. W przypadku płyty o zbyt wysokiej wilgotności względnej (RH), która jest zbyt wysoka do zainstalowania, opcje są wąskie. Na powierzchni płyty można zastosować produkt łagodzący wilgoć, aby „zamaskować” wilgoć płyty, umożliwiając montaż podłogi. Istnieje wiele dostępnych produktów, które twierdzą, że można to osiągnąć, więc specyfikator, instalator i / lub wykonawca muszą upewnić się, że badają każdego potencjalnego producenta i produkt.

Najlepiej jest zachęcić do naturalnego procesu suszenia płyty. Czas schnięcia ostatecznie zależy od bilansu wody i struktur kapilarnych w mieszance betonowej. Osuszanie próbuje przyspieszyć naturalne działanie suszące.

Osuszanie jest jednym z procesów często stosowanych w celu zachęcenia płyty betonowej do szybszego schnięcia w celu dotarcia do punktu instalacji. Podstawowa koncepcja jest prosta: zmniejszyć punkt rosy powietrza otaczającego płytę, aby więcej utajonej wilgoci w płycie mogło wyparować przez powierzchnię. W budownictwie istnieje kilka typowych podejść do osuszania: osuszanie kondensacyjne, ogrzewanie (lub suszenie) i osuszanie.

Aby naprawdę przyspieszyć czas schnięcia betonu, zamknij płytę i upewnij się, że system HVAC jest włączony.

Osuszacze na bazie osuszaczy wykorzystują przyciąganie chemiczne w celu usunięcia wilgoci z powietrza. Wilgotne powietrze jest przenoszone przez środek pochłaniający wilgoć, który wiąże i zatrzymuje wilgoć. Następnie stosuje się strumień gorącego powietrza w celu uwolnienia wilgoci ze środka pochłaniającego wilgoć i odprowadzenia jej z otoczenia płyty. Wysuszony środek pochłaniający wilgoć pochłania następnie więcej wilgoci i uwalnia ją ponownie poprzez ogrzewanie w procesie ciągłym. Na ten proces nie ma wpływu pogoda zewnętrzna, dlatego można go stosować przez cały rok, o ile betonową płytę można odizolować od warunków atmosferycznych.

Proces kondensacji wykorzystuje osuszacze chłodzące, które chłodzą powietrze, skutecznie obniżając punkt rosy, aby wilgoć mogła zostać zebrana i odprowadzona. Natomiast w osuszaniu wykorzystuje się ogrzane powietrze, aby podnieść punkt rosy otaczającego powietrza, co pozwala mu wchłonąć więcej wilgoci z powierzchni płyty. Nasycone powietrze jest następnie cyrkulowane, albo przez system zbierania, albo do powietrza zewnętrznego, gdzie uwalnia nadmiar wilgoci podczas chłodzenia. Należy tutaj zauważyć, że większość zainstalowanych systemów HVAC nie jest w stanie usunąć ilości wilgoci emitowanej podczas procesu suszenia płyty betonowej. Chociaż możliwe jest podniesienie lub obniżenie temperatury otoczenia za pomocą systemu HVAC, osuszanie musi aktywnie usuwać nadmiar wilgoci ze struktury. Jeśli wilgoć jest po prostu przenoszona w obrębie ścian,

„Klucz” do szybkoschnącego betonu

Prawdziwym kluczem do udanego osuszania jest całkowite zamknięcie płyty betonowej, aby wilgoć usunięta podczas procesu nie była ponownie wprowadzana do środowiska płyty. Albo płyta musi być zamknięta w gotowych do użytku warunkach wewnętrznych, albo wokół niej musi być wzniesiona bariera dla warunków zewnętrznych.

Ogólnie rzecz biorąc, „naturalny” proces schnięcia betonu wymaga czasu . Niestety niezbędny czas zwykle nie jest przydzielany, więc potrzeba procesów, które pomogą przyspieszyć suszenie lub zneutralizować nadmiar wilgoci, umożliwiając pomyślny montaż podłogi, będzie nadal konieczna.

Kilka najczęściej zadawanych pytań

Jak długo trwa 4 cale betonu do wyschnięcia?

Beton nie wysusza, utwardza ​​się. Beton stwardnieje w ciągu 3-4 dni. Beton potrzebuje co najmniej 28 dni na pełne utwardzenie do maksymalnej wytrzymałości.

Jak długo będziesz mógł chodzić po betonie?

Zalecamy odczekanie co najmniej 24 godzin po zakończeniu betonowania. Przez pierwsze 3 dni należy uważać, ponieważ może łatwo zadrapać i zarysować.

kruszenie betonu Previous post Co powoduje kruszenie się betonu?
balony z helem endorfins Next post Najlepsze urodziny dla dziecka – tylko w domu!

One thought on “Jak przyspieszyć czas schnięcia betonu

  1. W zastosowaniach podłogowych (gotowym betonie lub nałożonej podłodze) zawsze występuje element „pospiesz się i czekaj” – chcąc iść naprzód, ale wiedząc, że zbyt szybkie rzucanie się może spowodować uszkodzenie podłogi lub problem z podłogą.

Comments are closed.