6 najczęściej popełnianych błędów przez osoby kupujące lampy podłogowe

lampy podłogowe

Lampy podłogowe są popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych aranżacjach. Dodają wnętrzom blasku, podnoszą ich funkcjonalność oraz cudownie wpływają na wystrój pomieszczenia i panujący w nim klimat. Jednak zakup dobrych lamp podłogowych wcale nie jest prostym zadaniem. Wiele osób popełnia błędy, które psują efekt końcowy – obniżają użyteczność wnętrza i pogarszają atmosferę. Poznaj 6 najczęstszych błędów w wyborze oświetlenia podłogowego i dowiedz się, jak ich skutecznie uniknąć.

Błąd nr 1 – niespójność lampy podłogowej z wystrojem

Niedopasowanie estetyczne lampy podłogowej do stylistyki pomieszczenia to podstawowy błąd. Lampa musi pasować do całego wystroju. Oczywiście może wybijać się spośród innych dodatków i źródeł światła, ale nie powinna dawać przy tym kuriozalnego efektu. Niech nawiązuje stylem, materiałem czy kolorem do innych elementów. Na przykład w nowoczesnym salonie lepiej sprawdzi się metalowa, minimalistyczna lub loftowa lampa podłogowa (np. łukowa) niż elegancki, bogato zdobiony model w klasycznym stylu.

Błąd nr 2 – zbyt duża lub zbyt mała lampa podłogowa

Nieprawidłowe proporcje wybranej lampy podłogowej to kolejny, istotny błąd. Nie może być ona ani zbyt masywna i rozłożysta, ani zbyt drobna w stosunku do metrażu pomieszczenia i otaczających ją mebli. Aby zachować równowagę wizualną, dokładnie wymierz pokój, wybierz docelową lokalizację lampy podłogowej i ustal ilość wolnego miejsca.

Błąd nr 3 – niedopasowanie lampy podłogowej do potrzeb

Lampy podłogowe mogą pełnić we wnętrzu różne funkcje: rozganiać mrok z wybranych stref, dawać światło punktowe przydatne do czytania lub pracy albo tworzyć nastrój sprzyjający odpoczynkowi. Zastanów się więc, do czego ma służyć lampa podłogowa w Twoim przypadku. Na tej podstawie ustal potrzebną ilość punktów świetlnych, rodzaj źródła światła oraz dodatkowe funkcje, zapewniające wygodę i elastyczność użytkowania, jak np. możliwość sterowania kloszem lub regulowania intensywności generowanego blasku.

Błąd nr 4 – błędne ustawienie lampy podłogowej

Zła lokalizacja w przypadku lamp podłogowych nie jest błędem niewybaczalnym, ponieważ można je przenosić. Jednak wybór nieodpowiedniego miejsca może znacząco ograniczyć funkcjonalność oświetlenia, utrudnić poruszanie się po pokoju i korzystanie z wyposażenia, zaburzyć harmonię wnętrza oraz uniemożliwić ekspozycję designerskiego oświetlenia podłogowego.

Błąd nr 5 – niewłaściwe źródło światła w lampie podłogowej

Nieodpowiednio dobrane źródło światła w większości lampach podłogowych można bez problemu wymienić, dokupując inną żarówkę. Co innego, gdy decydujesz się na oświetlenie podłogowe ze zintegrowanym źródłem światła LED. Wówczas upewnij się, że oferuje ona wystarczająco mocny blask dla określonych zadań. Weź także pod uwagę barwę światła. Wykonywaniu codziennych czynności sprzyja blask o neutralnej barwie, maksymalnie zbliżonej do światła dziennego.

Błąd nr 6 – pominięcie jakości lampy podłogowej

Ignorowanie jakości to wielki błąd. Lampy podłogowe są z zasady inwestycją na lata, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość i trwałość wybieranego modelu. Przyjrzyj się użytym przez producenta materiałom, renomie marki oraz certyfikatom, które posiada produkt.

Unikając tych 6 błędów, będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję. Zyskasz lampę podłogową na lata, która doskonale pasuje do Ciebie i Twojego wnętrza.

fikus w doniczce Previous post Fikus w salonie: oaza natury i elegancji
dom Next post Pluskwy w domu i dezynsekcja: Jak skutecznie pozbyć się problemu?