Co powoduje kruszenie się betonu?

kruszenie betonu

Beton jest trwałym, mocnym materiałem budowlanym złożonym z cementu środka wiążącego i kruszywa, zwykle małych lub dużych kawałków żwiru. W przemyśle betonowym kruszenie i łuszczenie powierzchni lub wzdłuż krawędzi jest również nazywane odpryskiwaniem. Uszkodzony beton wymaga łatania lub wymiany, jeśli uszkodzenia są powszechne.

Zamrażanie i rozmrażanie

Beton wydaje się być stabilnym i trwałym materiałem, ale pozostaje porowaty i wchłania wodę. Kiedy woda uwięziona w betonie zamarza, rozdziela spoiwo cementowe. Ta ekspansja i wynikający z niej skurcz, gdy woda ponownie się topi, powoduje kruszenie. Jeśli mieszkasz w obszarze o temperaturach zimowych wystarczająco niskich, aby zamrozić wodę, uszczelnij betonowe schody lub chodnik uszczelniaczem raz w roku, aby nie dopuścić do przedostania się wody.

Minerały

Beton wymaga kruszywa w postaci żwiru. Gdy kamień użyty do tego żwiru zawiera pewne złoża minerałów, minerały te wysysają się powoli i powodują pękanie i kruszenie betonu. Pirity są główną przyczyną tego w betonie mieszkalnym. Inne minerały, w tym krzemionka i mika, również powodują niszczenie, gdy występują w dużych ilościach. Nowoczesne standardy testowania betonu zapobiegają tym problemom w nowym betonie, ale starsze konstrukcje betonowe mogą być podatne na ten problem.

Sól odladzająca

Pokryty mrozem betonowy podjazd staje się śliski i niebezpieczny. Posypanie odrobiną soli kamiennej może zachęcić do topienia i dać przyczepność, ale także uszkodzi powierzchnię betonu. Sól kamienna lub chlorek sodu prowadzi do wżerów i kruszenia powierzchni betonu w wyniku reakcji chemicznej. Zastosowanie alternatywnych kryształów odladzających, takich jak chlorek magnezu lub chlorek potasu, zapobiega temu.

Zbyt dużo wody

Beton występuje w postaci suchej, w postaci worków cementu lub gotowy do zmieszania z dodanym żwirem. Zaczyna się zestalać zaraz po zmieszaniu z wodą, ponieważ cement reaguje chemicznie z wilgocią. Jeśli dodasz zbyt dużo wilgoci podczas fazy mieszania, wiązania chemiczne, które tworzą mocną i trwałą powierzchnię betonową, będą słabsze, mówi Portland Cement Association. Używaj tylko tyle wody, ile wskazują instrukcje mieszanki, aby zapobiec słabemu betonowi, który kruszy się pod ciśnieniem.

Okna dachowe Previous post Jakie funkcje spełnia okno dachowe?
beton Next post Jak przyspieszyć czas schnięcia betonu

One thought on “Co powoduje kruszenie się betonu?

  1. Beton wydaje się być stabilnym i trwałym materiałem, ale pozostaje porowaty i wchłania wodę. Kiedy woda uwięziona w betonie zamarza, rozdziela spoiwo cementowe.

Comments are closed.