Jakie funkcje spełnia okno dachowe?

Okna dachowe

Posiadając własny dom z użytkowym poddaszem zapewne korzystasz już  z okien dachowych, Jeśli nie i jesteś dopiero na etapie planów i projektów, koniecznie pomyśl o korzyściach, jakie daje posiadanie okien dachowych i pomyśl, którą spośród wielu dostępnych na rynku ofert wybrać.

Okno dachowe – źródło najzdrowszego światła

Światło słoneczne, to najbardziej przyjazne człowiekowi światło. Nie tylko umożliwia wykonywanie codziennych czynności, ale w odróżnieniu od światła sztucznego, ma udowodnione naukowo działanie zdrowotne. Dzięki światłu słonecznemu nasz organizm produkuje witaminę D zapobiegającą krzywicy, światło słoneczne ma też działanie poprawiające nastrój i zapobiegające depresji.

Okno dachowe zapewnia największy możliwy dopływ światła słonecznego do pomieszczenia. Zdecydowanie mniejszy wpływ na ograniczenie dopływu światła słonecznego ma umieszczenie okna na konkretnej połaci dachu, niż na ścianie zwróconej o określona stronę. Na dach zawsze dociera najwięcej słońca.

Efektywne wietrzenie i ochrona przeciwpożarowa

Okno dachowe oprócz przyjaznego światła zapewnia również dopływ świeżego powietrza. Wietrzenie przy pomocy okien umieszczonych w dachu jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na wymianę powietrza w pomieszczeniu.

Okna dachowe, zintegrowane z odpowiednio zaprogramowanym systemem przeciwpożarowym doskonale sprawdzają się również jako okna oddymiające.

Jaka jest rola okien oddymiających?

W czasie pożaru wydziela się dym, gorące powietrze i trujące gazy – to one są przyczyna śmierci w wielu przypadkach, nie ogień.

Okna oddymiające, wyposażone w siłowniki połączone z czujnikami dymu, bądź wyzwalane guzikiem, otwierają się wypuszczając toksyczne substancje na zewnątrz. Mieszkańcy nie dusząc się w dymie mają zdecydowanie większe szanse na skuteczną ewakuację.

Którego producenta okien wybrać?

Trudno jest wybrać te jedyne, najlepsze okno dachowe, spośród tak wielu dostępnych na rynku. Warto jednak poczytać opinie jakie się pojawiają w sieci, aby nie stać się posiadaczem okien nieszczelnych, czy w inny sposób niefunkcjonalnych.

projekt domu Previous post Jaki projekt domu wybrać – gotowy, czy indywidualny?
kruszenie betonu Next post Co powoduje kruszenie się betonu?

2 thoughts on “Jakie funkcje spełnia okno dachowe?

  1. Światło słoneczne, to najbardziej przyjazne człowiekowi światło. Nie tylko umożliwia wykonywanie codziennych czynności, ale w odróżnieniu od światła sztucznego, ma udowodnione naukowo działanie zdrowotne.

  2. Podstawową gotowego zaletą projektu domu, jest jego cena. Bywa, ze projekt gotowy jest nawet o kilka razy tańszy od indywidualnego. Jeśli budujesz swój pierwszy dom mając niezbyt bogaty budżet, wybór jednego z gotowych projektów pozwoli ci na zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Comments are closed.