Jaki projekt domu wybrać – gotowy, czy indywidualny?

projekt domu

Kiedy wreszcie możesz zdecydować się na budowę wymarzonego domu, stajesz przed wyborem – projekt gotowy, dostępny w biurze architektonicznym od ręki, albo indywidualny, tworzony na zamówienie, ściśle według twoich wskazówek. Na który warto się zdecydować?
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety…

Projekt domu dostępny od ręki – zalety i wady

Podstawową gotowego zaletą projektu domu, jest jego cena. Bywa, ze projekt gotowy jest nawet o kilka razy tańszy od indywidualnego. Jeśli budujesz swój pierwszy dom mając niezbyt bogaty budżet, wybór jednego z gotowych projektów pozwoli ci na zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Innym atutem tego typu projektów, jest fakt, że wiele biur posiada do nich wizualizacje 3D. Dzięki nim możesz wybrać się na wirtualny spacer po swoim domu i ocenić, czy taki rozkład pomieszczeń ci odpowiada. To zawsze nieco inaczej wygada jako rzut płaski.

Niektóre projekty domów z tych dostępnych od ręki zostały już zrealizowane, więc czasem są dostępne zdjęcia, a architekt wie, że  rozwiązania zastosowane w projekcie są funkcjonalne i sprawdzają się w trakcie eksploatacji.

Wadą, jaka obarczony jest każdy gotowy projekt, jest możliwa powtarzalność. Niewykluczone, że dom taki jak twój powstanie nawet na tej samej ulicy.

Indywidualny projekt domu – zalety i wady

Jeśli jesteś zagorzałym indywidualistą, to jest coś dla Ciebie. Możesz zaplanować wszystko dokładnie tak, jak chcesz. Każde pomieszczenie, każde okno – oczywiście we współpracy z architektem, ale umieścisz tam, gdzie chcesz.

Niestety to ma swoją cenę. Indywidualne projekty domów są dużo droższe. Im więcej wprowadzasz do nich poprawek i uwag, tym cena jest wyższa.

Nie możesz też mieć pretensji typu „nie tak to sobie wyobrażałem” do nikogo, oprócz siebie.

Wybór projektu domu nie jest sprawą prostą. Tym bardziej, że będziesz w nim mieszkał przez wiele lat, możliwe, że do końca życie, a twoje dzieci i wnuki po tobie. Warto więc przemyśleć wszystkie za, przeciw – i wybrać dobrze.

tapeta w sypialni Previous post 9 pomysłów na tapetę w sypialni
Okna dachowe Next post Jakie funkcje spełnia okno dachowe?

One thought on “Jaki projekt domu wybrać – gotowy, czy indywidualny?

  1. Podstawową gotowego zaletą projektu domu, jest jego cena. Bywa, ze projekt gotowy jest nawet o kilka razy tańszy od indywidualnego. Jeśli budujesz swój pierwszy dom mając niezbyt bogaty budżet, wybór jednego z gotowych projektów pozwoli ci na zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Comments are closed.