Zobacz jak uchronić się przed kradzieżą twoich danych w internecie!

Internet

Internet bez wątpienia jest jednym z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Duża część osób spędza czas, korzystając z internetu nawet kilka godzin dziennie, wyszukując różnorodne informacje, oglądając filmy czy rozmawiając ze znajomymi. Internet ma bardzo wiele zalet, które pomagają się nam rozwijać, jednak nieuczciwe osoby często wykorzystują go do złych praktyk. Zagrożeniami, na które można natknąć się, surfując w internecie, są najczęściej wirusy i właśnie nimi zajmiemy się w tym artykule. Przedstawimy Ci także sposoby jak uchronić się przed czyhającymi w sieci niebezpieczeństwami.

Wirusy i ochrona przed nimi

Jednymi z głównych internetowych zagrożeń są wirusy. Pewnie wiesz, w jaki sposób one działają, ale na wszelki wypadek przedstawimy Ci ich „sposób na życie”. Wirusy internetowe to złośliwe oprogramowanie, które zazwyczaj ma na celu wykradnięcie Twoich wrażliwych danych, takich jak hasła czy dane do konta bankowego. Te szkodliwe programy najczęściej rozsyłane są za pomocą zainfekowanych linków. Gdy klikniesz w taki link, plik z wirusem zostaje zainstalowany na twoim urządzeniu, a wirus zaczyna działać. A więc teraz zastanawiasz się pewnie jak rozpoznać taki link? Już spieszymy z odpowiedzią! Dobre, niezainfekowane linki są zazwyczaj proste, a te zawierające wirusa często zawierają różne kombinacje liter i cyfr, wyglądają po prostu podejrzanie. Gdy masz wątpliwości co do linku, nigdy w niego nie klikaj!

Program antywirusowy to podstawa i konieczność. Polecamy Bitdefender Total Security, program zajmujący czołowe lokaty w wielu rankingach antywirusów. Istotne jest, aby regularnie aktualizować bazę zagrożeń i być na bieżąco z subskrypcją.

Bezpieczna bankowość

Szczególnie niebezpieczne są wirusy kradnące dane kont bankowych, ponieważ, jeśli do tego dojdzie, możesz stracić wszystkie pieniądze zgromadzone na takim rachunku. Bardzo popularną techniką, stosowaną przez złodziei na popularnej platformie ogłoszeniowej, jest upozorowanie zakupu produktu przez tzw. „przesyłkę OLX” i wysłanie sprzedawcy linka do zewnętrznej strony, na której ma rzekomo dokonać potwierdzenia odbioru środków, wpisując dane swojej karty płatniczej. Jeśli sprzedawca wpisze te dane, są one przesyłane do oszusta, a ten, za ich pomocą, może wkraść wszystkie środki z konta bankowego sprzedawcy. Bardzo ważne jest uważanie na tego typu oszustwa, ponieważ nieostrożność może spowodować utratę nawet setek tysięcy złotych!

Dziecko w internecie

Na nasze dzieci również w internecie czyhają różne niebezpieczeństwa. Nie są to raczej zagrożenia ekonomiczne, ponieważ dzieci zazwyczaj nie korzystają z kart płatniczych, czy kont bankowych. Za to głównymi zagrożeniami dla dzieci jest odwiedzanie stron dla dorosłych, a także kontakt z obcymi osobami, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się porywaczami czy pedofilami! Dlatego tak ważne jest kontrolowanie tego, co nasze dziecko robi w internecie. Jednak w takiej kontroli należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, ponieważ zbyt duże naruszenie prywatności dziecka może doprowadzić do wielu sprzeczek z nim i z jego rodzicami, a nawet do zaburzeń psychicznych w przyszłości. Więcej na temat zagrożeń w sieci znajdziesz w tym artykule.

Bezpieczeństwo i wyłudzenia danych osobowych

Jak już zdążyliśmy przedstawić w tym artykule, przestępcy stosują wiele metod, aby wyłudzić Twoje dane. Cały czas, niestety, pojawiają się kolejne drogi wyłudzania danych, a oszuści stają się coraz sprytniejsi. Najważniejsze jest, aby zachować ostrożność przy podawaniu innym swoich danych w internecie oraz co jakiś czas aktualizować swoją wiedzę na temat nowych metod oszustw. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci kiedyś uniknąć przykrej sytuacji związanej z dostaniem się twoich danych w niepowołane ręce.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem z oprogramowaniem Omegasoft.pl.

ogród Previous post Oprawy ogrodowe – kupuj wygodnie przez platformę B2B
biurko Next post Jaki fotel biurowy w niskiej cenie?