Wymienniki ciepłej wody użytkowej – podstawowe informacje

ciepła woda

Wymiennik ciepłej wody użytkowej –  w skrócie wymiennik c.w.u   – ma swoje ważne zadanie w wielu systemach ogrzewania wody. Poniżej przedstawiamy w pewnym uproszczeniu zasadę jego działania oraz przekazujemy najważniejsze informacje.

Jak działają wymienniki ciepłej wody użytkowej?

Wymiennik ciepłej wody użytkowej znajduje się w wielu systemach ogrzewania wody domów i mieszkań. Właściwie trudno mówić o systemie ogrzewania wody, ponieważ co do zasady jest on integralnie połączony z systemem ogrzewania pomieszczeń i to opierającym się na różnego rodzaju źródłach ciepła – może to być zarówno kominek, kolektor słoneczny, piec na ekogroszek, pompa ciepła, piec gazowy. Warunek jest jeden: źródło ciepła samo musi wpierw ogrzać wodę kotłową, której energia będzie przekazana przez wymiennik wodzie użytkowej. Z tego możemy wydedukować, że np. nie każdy kominek do tego się nada.

Pokazanie zasady działania wymiennika na przykładzie

Działanie wymiennika ciepłej wody użytkowej przypomina nieco sposób, w jaki podgrzewa się niemowlętom posiłki. Wkłada się słoiczek z jedzeniem do miski z gorącą wodą, a on się ogrzewa. Dzięki barierze (w tym wypadku szkło) nie zachodzi zmieszanie substancji. Co warto podkreślić – wymienniki ciepłej wody użytkowej muszą być dobrze zaizolowane. Dzięki temu unika się strat ciepła, a co za  tym idzie generowania niepotrzebnych kosztów.

Jakie wymienniki ciepłej wody użytkowej znajdziemy na rynku?

Pierwsza różnica dotycząca rozbieżności w budowie wymiennika ciepłej wody użytkowej dotyczy jego orientacji przestrzennej. Ma to praktyczne konsekwencje. Każdy ma w mieszkaniu inaczej rozplanowaną przestrzeń. Tak więc mamy:

  • pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej
  • poziomy wymiennik ciepłej wody użytkowej

Przed zakupem sprawdźmy także wydajność wymiennika. Na stronach internetowych producentów znajdziemy informacje dotyczące pojemności – im jest ona większa, tym lepiej, jeśli posiadamy duże potrzeby. Jeżeli są one niewielkie, to nie warto kupować większego urządzenia. Wydajność możemy także zwiększyć za pomocą zastosowania wymiennika ciepłej wody użytkowej z dwoma lub trzema wężownicami. Każda z nich może transportować wodę kotłową z innego źródła ciepła. Przykładowo w systemie mamy kolektor słoneczny, kominek (z odpowiednią instalacją) i piec gazowy. Wszystkie mogą ogrzewać wodę użytkową.

Podsumowując: na rynku znajdziemy:

  • wymiennik ciepłej wody użytkowej z jedną wężownicą
  • wymiennik ciepłej wody użytkowej z dwoma wężownicami
  • wymiennik ciepłej wody użytkowej z trzema wężownicami
  • wymiennik ciepłej wody użytkowej bez wężownicy

Produkuje się także wersje nieco różniące się w budowie (ale nie w zasadzie działania) dla pomp ciepła

meble amerykańskie Previous post Meble amerykańskie, co je wyróżnia?
kuchnia Next post Laminowane fronty kuchenne – charakterystyka