Panele podłogowe to przede wszystkim wygoda. Łatwo i szybko można je zamontować, a ich ceny są bardzo przystępne. Obecnie w marketach ich szeroki wybór zachwyca, jednak nie dajmy się zwieść i poznajmy o nich parę faktów. Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy zakupie, by codzienny widok paneli sprawiał nam przyjemność na długie lata?
Grubość paneli
Grubość paneli jest bardzo ważna. Dlaczego? Zbyt cienkie panele łatwo poddadzą się ciężarowi wskutek czego, po niedługim czasie zaczną się odginać. Polecana grubość panelu z laminatem to minimum 8 milimetrów. Lepiej zainwestować w te grubsze -najlepiej 10–12 milimetrów, wtedy mamy pewność, że wytrzymałość zamków będzie dobra, a warstwa laminatu nie będzie zbyt cienka. Pamiętajmy, żeby również zwrócić uwagę na płytę nośną, może być ona zrobiona z tradycyjnego MDF, jednakże dużo mocniejsza i trwalsza będzie ta zrobiona z płyty HDF.
Ścieralność i użyteczność
Klasa ścieralności paneli oznaczona jest symbolami: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 czy AC6. Im wyższy numer, tym panel podłogowy jest bardziej odporny na codzienne użytkowanie, Standardowa i najczęściej wybierana klasa to AC4. Klasy wyższe zalecane są w pomieszczeniach przejściowych i tych najczęściej użytkowanych, np. korytarz, kuchnia, salon.
Kolejne tajemnicze oznaczenia to kolejno liczby: 21,22,23,31,32,33. Jeśli pierwszą cyfrą jest 2, to oznacza, że są to panele dedykowane dla obiektów domowych, a jeśli na początku jest cyfra 3, to mamy do czynienia z panelami przeznaczonymi do użytku dla obiektów publicznych. Z kolei druga cyfra mówi nam o tym, do jakiej intensywności użytkowania możemy użyć danych paneli.
1 to niski stopień użytkowania, dobry dla rzadziej odwiedzanych pomieszczeń.
2 to średni stopień użytkowania, czyli pomieszczenia, częściej używane.
3 to wysoki stopień użytkowania, polecany do pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy oraz tych przechodnich.
Czy cena gra rolę?
Zdecydowanie tak. Dobry panel, który nie jest zbyt cienki, ma odpowiednią klasę ścieralności i użyteczność będzie kosztować więcej. W przypadku paneli jakość idzie w parze z ceną. Najtańsze marketowe panele szybko się odkształcają przy łączeniach i nie posłużą dłużej niż kilka lat. Natomiast najdroższe panele, których ceny przekraczają 100 złotych za metr kwadratowy są w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat przy dobrej pielęgnacji. Zastanówmy się zatem, czy nie warto poświęcić więcej środków, by panele służyły nam na dłużej.
Czyszczenie paneli
Panele na lata nie są wcale nierealnym marzeniem. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że panele będą nam służyć przez lata. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na konserwację lakieru. Lakier będzie się ścierał, jeśli podłoga będzie rzadko myta, kurz i piasek naniesiony do domu będą z czasem coraz bardziej rysować i niszczyć wierzchnią warstwę. Systematyczne odkurzanie czy zamiatanie i mycie podłogi przeznaczonymi do tego środkami czystości zapewni ochronę panelom. Dodatkowo zabezpieczmy lakier wierzchni warstwą konserwującą. W ten sposób powłoka będzie odporniejsza na wodę, brud i inne czynniki, a podłoga zyska blask.
Grubość paneli jest bardzo ważna. Dlaczego? Zbyt cienkie panele łatwo poddadzą się ciężarowi wskutek czego, po niedługim czasie zaczną się odginać. Polecana grubość panelu z laminatem to minimum 8 milimetrów.