Do czego służy gotowany olej lniany?

olej lniany meble

Olej lniany, znany również jako olej lniany, jest jednym z najpopularniejszych wykończeń drewna na świecie. Podobnie jak inne ręcznie wcierane oleje,  olej lniany  nasyca się głęboko w słoje drewna, aby chronić przed zarysowaniami i zmianami wilgotności. Jest łatwy w pielęgnacji, przyjazny dla środowiska i zapewnia satynowe wykończenie, które naprawdę wydobywa kolor i usłojenie drewna pod spodem.

Gotowany olej lniany, często pisany jako BLO, nie jest taki, jak się wydaje – nie wymaga ogrzewania ani gotowania (w przeciwieństwie do spolimeryzowanego oleju lnianego).

Różnica pomiędzy surowy olej lniany i olej z siemienia lnianego gotowana jest to, że są sykatywy (metalu lub na bazie ropy naftowej środki suszące) dodano do BLO, aby skrócić czas potrzebny do utwardzenia oleju. Ten skrócony czas suszenia sprawia, że ​​gotowany olej lniany jest bardziej praktycznym wykończeniem do obróbki drewna, ponieważ surowy olej lniany może zająć tygodnie lub miesiące do pełnego utwardzenia.

Niektóre ze związków ropopochodnych na bazie ropy naftowej, które są dodawane do oleju lnianego w celu skrócenia czasu suszenia, to nafta, wódka mineralna i monometylowy glikol dipropylenowy. Kobalt i mangan są najczęstszymi metalicznymi środkami suszącymi w gotowanym oleju lnianym.

Gotowane oleje lniane często zawierają następujące ostrzeżenie:

„Ostrzeżenie: ten produkt zawiera substancję chemiczną, o której wiadomo, że powoduje raka, wady wrodzone lub inne uszkodzenia reprodukcyjne.”

Uwaga: Jeśli kupujesz meble z wykończeniem gotowanym olejem lnianym, zalecamy skontaktowanie się z rzemieślnikiem, aby lepiej zrozumieć skład oleju. Zapytaj o markę zastosowanego wykończenia i przejrzyj kartę specyfikacji MSDS, aby zobaczyć, jakie chemikalia i ostrzeżenia są powiązane z zastosowaniem.

panele podłogowe proste Previous post Panele podłogowe – podstawowe informacje, które musisz znać
rośliny ogrodowe Next post Współczesne rośliny ogrodowe

One thought on “Do czego służy gotowany olej lniany?

  1. Olej lniany, znany również jako olej lniany, jest jednym z najpopularniejszych wykończeń drewna na świecie. Podobnie jak inne ręcznie wcierane oleje, olej lniany nasyca się głęboko w słoje drewna, aby chronić przed zarysowaniami i zmianami wilgotności.

Comments are closed.