Do czego mogą się przydać promienniki na podczerwień w ogrzewaniu domu?

radiator

Polski klimat nie zalicza się do najprzyjaźniejszych. Niemal przez pół roku trwa u nas sezon grzewczy, podczas którego trzeba nieustannie pilnować utrzymywania optymalnej temperatury w domowych wnętrzach. Wykorzystuje się do tego wiele różnych rozwiązań, a producenci nie ustają w poszukiwaniach, aby oferować wydajne produkty, które równocześnie zapewniają komfortowe ciepło oraz są energooszczędne. Jednym z tego typu rozwiązań są bez wątpienia szczególnie praktyczne promienniki ciepła. Jak je stosować i kiedy sprawdzają się najlepiej? W dzisiejszym artykule uchylamy rąbka tajemnicy, dlaczego warto zainteresować się tym niepozornym rozwiązaniem.

Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania do domów

Powszechnie w domach stosuje się trzy główne rodzaje ogrzewania, do których zalicza się:

  • ogrzewanie konwekcyjne (popularne kaloryfery, podłączone do centralnego pieca lub pompy wody),
  • ogrzewanie wodne lub elektryczne podłogowe,
  • ogrzewanie kanałowe (w formie przewodów, rozprowadzających pod podłogą ciepłe powietrze).

Oprócz głównych rozwiązań pojawiają się również rozwiązania wspierające, jak właśnie niewielkie i praktyczne promienniki, które podobnie jak elektryczne maty i folie podłogowe, działa w oparciu o podczerwień. Co to oznacza?

Jak działają promienniki ciepła?

Zacznijmy od zupełnych podstaw, czyli od tego, czym tak w ogóle są promienniki. To tak naprawdę grzejniki elektryczne, które działają w oparciu o fale podczerwone.

Co to oznacza w praktyce? Fale elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenie grzewcze, rozchodzą się w powietrzu, nie podgrzewając go jednak. Ciepło przekazują dopiero do ciał stałych, które napotkają na swojej drodze, na przykład wyposażenia wnętrza, przegród (jak ściany, podłoga lub sufit) lub też ludzi.

Zalety i wady promienników podczerwieni

Sposób działania sprawia, że promienniki sprawdzają się w pomieszczeniach trudnych do ogrzania ze względu na duże gabaryty. Zazwyczaj grzejniki dysponują regulacją kierunku i kąta grzania, dzięki czemu bez trudu ogrzewamy wyłącznie tę przestrzeń, na której nam szczególnie zależy. Wpływa to na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania w stosunku do nieefektywnego pod tym względem ogrzewania konwekcyjnego, które próbowałoby nagrzać powietrze w całym pomieszczeniu, raczej z marnym skutkiem.

Promienniki są niewielkie i mobilne. Do ich podłączenia potrzebny jest wyłącznie dostęp do instalacji elektrycznej, nie potrzebujemy specjalistycznej rozbudowanej instalacji, której wymagają inne systemy grzewcze. Grzejniki elektryczne na podczerwień można zatem montować na suficie, ścianie lub swobodnie postawić na podłodze – wszystko zależy od aktualnych potrzeb i możliwości przestrzeni do ogrzania.

Grzejniki elektryczne, podgrzewając przegrody, pomagają także usuwać wilgoć gromadzącą się na powierzchni i we wnętrzu ścian. Dzięki temu, znacząco ograniczamy ryzyko powstawania szkodliwych pleśni i grzybów, które nie dość, że niekorzystnie oddziałują na ludzkie zdrowie, to wpływają na przyspieszenie destrukcji budynku.

Gdzie najlepiej sprawdzają się grzejniki elektryczne?

Do najczęściej ogrzewanych przestrzeni z pomocą grzejników elektrycznych zalicza się zdecydowanie łazienki, w których musimy zapewnić zdecydowanie lepsze warunki grzewcze niż w innych pomieszczeniach. Świadczy o tym choćby fakt, że o ile we wszystkich pozostałych wnętrzach domowych zaleca się ustawienie temperatury 20 stopni Celsjusza, to w łazience powinna ona wynosić aż 24 stopnie.

Promienniki to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy wspomóc mało wydajne systemy grzewcze lub zależy nam na okazjonalnym podniesieniu temperatury we wnętrzu, na przykład podczas kąpieli i przewijania niemowląt, szczególnie narażonych na wychłodzenie.

Grzejniki elektryczne nie tylko w domach

Co ciekawe, małe i poręczne promienniki ciepła zyskują coraz większą popularność w ogrzewaniu przestrzeni poza budynkami, na przykład przydomowych altan, tarasów lub ogródków restauracyjnych. Pod tym względem, z powodzeniem rywalizują ze stojącymi rozwiązaniami gazowymi, gwarantując jednak zdecydowanie większą niezawodność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Ciepło zawsze tam, gdzie go potrzebujemy

Praktyczne i niewielkie promienniki dają sporo ciepła i z powodzeniem mogą dogrzewać różne rodzaje przestrzeni, w których główne ogrzewanie jest niewydajne lub w ogóle nie ma doprowadzonej instalacji grzewczej.

Warto stosować je w domach, aby zapewnić sobie zawsze optymalne warunki i przyjemne ciepło, za każdym razem, gdy jest nam ono potrzebne.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak wykorzystać promienniki podczerwieni w Twoim domu? Koniecznie odwiedź stronę Econovli.pl, na której znajdziesz sporo pomysłów na efektywne i tanie ogrzewanie.

mieszkanie kraków Previous post Mieszkanie na wynajem znajdziesz w Krakowie
poddasze Next post Jak najlepiej zaplanować oświetlenie poddasza?