Myślisz o budowie domu energooszczędnego? Musisz to wiedzieć!

Dom energooszczędny

Budownictwo energooszczędny to zdecydowanie trend ostatnich lat. Co sprawia, żę inwestorzy coraz bardziej przechylnym okiem patrzą na domy pasywne? Kluczowa jest tutaj niedroga eksploatacja i właśnie pod tym względem domy pasywne mogą śmiało konkurować z budownictwem w technologii tradycyjnej. Nieocieplone lub ocieplone niewłaściwie budynki generują duże koszty związane ze wzrostem potrzeb na energię grzewczą. Profesjonalnie wykonana izolacja cieplna budynku gwarantuje nie tylko bardzo dobry komfort termiczny, ale też doskonałą cyrkulację powietrza, odpowiedni poziom wilgotności ścian, a także dobre wytłumienie budynku.

Konstrukcją budynku z punktu widzenia jego energooszczędności

Wobec budynków energooszczędnych stawia się szereg wymagań, które bezwzględnie muszą spełniać. W przeciwnym razie, nie powinny nosić miana energooszczędnych. Po pierwsze, powinien się odznaczać bardzo dobrą izolacyjnością przegród zewnętrznych. Po drugie, powinien być wyposażony w maksymalnie wydajny system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, zapewniającej wtórne pozyskiwanie ciepła, a także w sprawny system grzewczy. Ponadto, ilość mostków termiczna powinna być zbliżona do zera.

  • Niewielka bryła budynku.

Im mniejsze gabaryty budynku w technologii energooszczędnej, tym lepiej dla jego wydajności. Mniejsze rozmiary, w tym przypadku, są gwarancją obniżenia strat ciepła – co jest związane bezpośrednio z niewielką powierzchnią przegród, przez które ucieka najwięcej ciepła.

  • Prosty kształt budynku.

Najbardziej wskazane budynki energooszczędne składają się z jednego poziomu, a jest to związane z mniejszą powierzchnią dachu w stosunku do powierzchni użytkowej. Mniejsza powierzchnia dachu to z kolei mniejsza utrata ciepła. Domy tego typu wznoszone są najczęściej na planie prostokąta, co pozwala na wyeliminowanie wszelkich błędów wykonawczych zarówno w trakcie budowy, jak i w czasie prowadzenia prac ociepleniowych.

  • Okna o obniżonym współczynniku przenikania ciepła (tzw okna energooszczędne).

Duże powierzchnie przeszklone nie są wskazane w budownictwie energooszczędnym zgodnie z zasadą – im mniejsza powierzchnia, tym mniejsza ucieczka ciepła. Jeżeli bardzo nam zależy na dużych oknach, zlokalizujmy je przynajmniej na stronie południowej dla zapewnienia dużego nasłonecznienia w ciągu dnia. Wybieraj okna z oznaczeniem współczynnika przenikania ciepła, powinien być on wyższy niż 0,8 W/(m2K0).

  • Jakościowe materiały budowlane i izolacyjne.

Stosowanie najlepszych jakościowo profesjonalnych materiałów budowlanych i izolacyjnych zagwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiednie wartości temperatur w budynku.

Domy energooszczędne – atuty

Budownictwo energooszczędne z zasady nastawione jest na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Przestrzegając wszystkie jego zasady, będziesz się cieszył domem o doskonałej izolacyjności termicznej i akustycznej, a także realnie zmniejszysz zapotrzebowanie na ciepło wewnątrz.

Domy energooszczędne – wady

Budownictwo energooszczędne doskonale wpisując się w trend proekologiczny, zdaje się nie mieć wad. Można mówić o nich chyba tylko wyłącznie w kontekście ewentualnych błędów wykonawczych oraz ograniczonego wyboru kształtu i wielkości bryły. Z pewnością, decydując się na dom tego typu, powinno się zachować dużo większą czujność niż w przypadku domu w technologii tradycyjnej. Dobry projekt i profesjonalna ekipa budowlana, specjalizująca się konkretnie w technologii energooszczędnej, są kluczowe i przekładają się na efekt końcowy. Projekty domów energooszczędnych są dużo droższe niż projekty domów tradycyjnych. Dużo wyższy też może okazać się koszt zakupu materiałów, przeznaczonych do budowy domów energooszczędnych.

płyty g-k Previous post Ekologiczna budowa z płytami g-k
kuchnia Next post Kuchnia – meble gotowe, czy na zamówienie?