Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

koszt instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną zależy od ceny instalacji oraz cen energii – im będzie droższa, tymże doskonalszą inwestycją wykaże się system, jaki daje ją za darmo. Lecz nie wszyscy zwracają uwagę na to, iż nie całą energię z fotoogniw udaje się zastosować, co ma ogromny wpływ na rentowność ich zakupu. Decydując się na instalację fotowoltaiczną o właściwej (średniej) mocy, można liczyć, iż bez magazynowania energii uda się ją wykorzystać na potrzeby swego gospodarstwa domowego w 30%. Co trzeba wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej?

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?
Nim przejdziemy do szczegółowych szacunków, należy pamiętać, iż końcowy koszt instalacji fotowoltaicznej jest w ogromnej mierze zależny od mocy instalacji, z jakiej mają być wspierane domowe odbiorniki energii. W większości gospodarstw domowych odpowiednia wykaże się instalacja fotowoltaiczna o sile 3 kWP, jaka jest w stanie spłacić zamówienie na prąd w wypadku 4-osobowej rodziny. Jeśli zależy nam na instalacji o takiej mocy, to wymagać będziemy ok. 10-12 paneli. Koszt jednego panelu o tejże mocy to chociażby paręset złotych. Jest to najdroższy element instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna – koszt falownika
Następnym punktem inwestycji są falowniki (inwertery). Ich główną rolą jest przeistoczenie prądu stałego, powstałego w efekcie absorbowania oświetlenia ciepłego, w prąd zmienny. Tenże z kolei stosuje się do obsługi swej sieci elektrycznej, narzędzi, itd. Poza główną rolą konwersji energii, falowniki spełniają także rolę badania skuteczności zdobywania energii przez ocenę statystyczną. Stanowcza przewaga wytwórców udostępnia przeznaczone falownikom oprogramowanie komputerowe.

Podatek VAT
Podatek VAT w wielkości 8% dadzą posiadacze budynków jednorodzinnych o przestrzeni do 300 m2, kiedy instalacja fotowoltaiczna zostanie umieszczona na dachu domu. Dla instalacji dachowej na domu o większej przestrzeni, dla instalacji montowanych na terenie jak i stawianych na dachu domu o zastosowaniu odmiennym aniżeli mieszkalny, np. na garażu, podatek sięga 23%.

Panele słoneczne – czemu fotowoltaika się opłaca?
Swoja produkcja energii elektrycznej to efektywny sposób na konkretne obniżenie rachunków za prąd. Ma to wyjątkowe znaczenie w tekście zapowiedzianych podwyżek energii elektrycznej. Domowe narzędzia w pierwszej kolejności stosują prąd zrobiony poprzez swoje panele solarne, natomiast w wypadku małej ilości prądu są wspierane z sieci. Ponadto zbytek uzyskanej energii można sprzedać. 

basen Previous post Chlorowanie i filtracja w basenach – co musisz wiedzieć?
blacha trapezowa Next post Blacha trapezowa – czy to dobry wybór na dach domu jednorodzinnego?