Chlorowanie i filtracja w basenach – co musisz wiedzieć?

basen

Aby móc cieszyć się dobrymi parametrami wody bez konieczności notorycznego czyszczenia poprzez opróżnianie dna wymagana jest filtracja i chlorowanie. Stosowanie tego typu narzędzi oraz środków jest dużo bardziej opłacalne niż uzupełnianie wody basenowej. Środki oraz systemy pomp filtracyjnych powinny być stosowane w przydomowych basenach oraz w publicznych strefach basenów. Jakie środki należy stosować? Które filtr są najlepsze? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł. 

Chlory i sprzęt dozujący do basenów 

Stosowanie substancji oraz dozowników to jedyny sposób na skuteczną dezynfekcje wody. Do tego celu niezbędne jest korzystanie z chloru. To podstawowy środek dezynfekcyjny wody. Jest must have pośród środków. Chlor uwalnia w wodzie duże pokłady tlenu, które neutralizują bakterię oraz inne zanieczyszczenia. Czysty chlor zapobiega zielenieniu zbiornika oraz rozkwit glonów. Chlor można zakupić w formie granulek albo pastylek. Innym typem środka są preparaty dbające o poziom Ph. Specjaliści od https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ zdradzili nam wiele istotnych wskazówek dot. Ph wody. Jak twierdzą, aby woda utrzymała swoją jakość niezbędne jest Ph na poziomie 7,2- 7,6. Dlatego niezbędne jest stosować preparatów, które gwarantują zachowanie poniższych parametrów. W dozownikach możemy znaleźć systemy które potrafią samodzielnie produkować chlor. Urządzenia te potocznie zw. solniczkami potrafią ze zwyczajnej soli kuchennej produkować chlor. Nie brakuje także dozowników do chlorowania. Wymagają one gotowej mieszanki chlorującej, jednak są dużo tańsze w zakupie. Tutaj możemy wyróżnić urządzenia ręczne tzw. bojki. To małe zbiorniki pływające, które dozują chlor za pomocą małych otworów. 

  • pół-automaty – dodatek dozujący chlor do systemów pomp oraz filtrów. 
  • automatyczne. Należą do nich lampy UV. Jest to oświetlenie, które potrafi zmniejszyć ilość środków chlorujących o nawet 80%. Samo naświetlanie jest dobrym neutralizatorem drobnoustrojów oraz bakterii w wodzie. Naświetlanie można stosować we wszystkich basenach oraz wszędzie tak, gdzie zależy nam na małej dawce chloru. 

Filtry do zanieczyszczeń wody

W przypadku oczyszczania wody z zanieczyszczeń wymaga jest filtracja. Do tego celu wykorzystuje się specjalne urządzenia. Na stronie https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/ znaleźliśmy 3 popularne systemy:

Filtr piaskowy polimerowy oraz z żywicy poliestrowej – do wszystkich typów basenów o dużej powierzchni. Wymaga stosowania złóż piasku. Do tego rodzaju filtrów warto doliczyć koszt pompy, która skutecznie będzie wtaczać wodę do filtrów oczyszczających.

Filtr kartuszowy – to rodzaj filtracji który wymaga stosowanie wymiennych filtrów. Jest on wygodniejszy do filtrów piaskowych, bo nie wymaga posiadania stacji uzdatniania wody. Dlatego nadaje się dla małych powierzchni. Mimo małych rozmiarów jest w stanie zatrzymać zabrudzenia o wielkości 15-20 mikronów. W tym systemie należy doliczyć także koszt pomp filtracyjnej.

przysłony okienne Previous post Wielofunkcyjne przesłony okienne do nowego mieszkania.
koszt instalacji fotowoltaicznej Next post Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?