Blacha trapezowa – czy to dobry wybór na dach domu jednorodzinnego?

blacha trapezowa

Blacha trapezowa to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów służących do pokrycia dachu. Zawdzięcza to licznym zaletom oraz dostępności – łatwo znajdziemy model, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W większości przypadków taką blachę stosuje się podczas wykańczania dużych budynków przemysłowych. Czy sprawdzi się również w przypadku domu jednorodzinnego?

Co sprawia, że blacha trapezowa to dobre rozwiązanie na dach?

Przy wykonywaniu pokryć dachowych, szczególnie jeśli mowa o dużych powierzchniach, niezwykle ważne jest, by wybierać materiały lekkie i zarazem odporne na uszkodzenia. Blacha trapezowa znakomicie spełnia te warunki. Nawet jeśli dach jest bardzo duży, w związku z czym potrzebujemy wielu arkuszy blachy, to i tak całość nie będzie obciążać konstrukcji budynku. Ponieważ montaż jest niezwykle prosty, mamy zarazem gwarancję, że zmienne czynniki zewnętrzne, w tym porywisty wiatr, w żaden sposób nie uszkodzą pokrycia.

Dodatkowo blacha trapezowa jest niezwykle solidna i wytrzymała. Wykonuje się ją zazwyczaj z ocynkowanej stali, co gwarantuje, że dach przetrwa w nienaruszonym stanie przez wiele lat – nie musimy martwić się korozją czy ewentualnymi ubytkami. Dodatkowo zapewnia też niezwykłą szczelność, więc nawet obfite opady śniegu czy deszczu nie będą zagrażać budynkowi, ponieważ woda nie przedostanie się pod pokrycie. Również pod względem ceny jest to korzystne rozwiązanie.

Wart dodać, że blacha trapezowa daje wyjątkowo estetyczny efekt na dachu, w związku z czym sprawdzi się zarówno na dachach hal produkcyjnych, jak i domów jednorodzinnych. W ten materiał możemy się zaopatrzyć m.in. tutaj: https://pokrycia.pl.

Blacha trapezowa – wady

Mimo licznych korzyści wypływających z korzystania z blachy trapezowej, ten materiał może się także wiązać z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim odgłosy opadów uderzających o powierzchnię blachy są doskonale słyszalne również we wnętrzu domu, szczególnie gdy posiadamy mieszkalne poddasze. Efekt ten można nieco zredukować przez zastosowanie ocieplenia w postaci wełny mineralnej, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

koszt instalacji fotowoltaicznej Previous post Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
ekologiczny dom Next post Projekty domów ekologicznych i nowoczesne budownictwo