Do czego służą i jak działają dozowniki łokciowe?

dozownik łokciowy

Coraz częściej skupiamy się na przestrzeganiu zasad higieny i zachowaniu jej wysokiego standardu. Najważniejsze znaczenie ma ona jednak w działalnościach związanych z branżą usługową i produkcyjną. Surowe restrykcje w obrębie higieny dotyczą również personelu medycznego. Niemniej jednak, każdy z nas powinien o nią odpowiednio zadbać, co będzie miało korzystny wpływ na jakość życia. Coraz popularniejszym rozwiązaniem, stają się więc dozowniki łokciowe. Czym one są i jak działają?

Dozowniki łokciowe środków myjących i dezynfekujących

Jak sama nazwa wskazuje, dozowniki służą do podawania odpowiedniej ilości środka myjącego lub dezynfekującego. Są one najczęściej montowane w pomieszczeniach sanitarnych, w pobliżu umywalek, tak by można było z nich wygodnie skorzystać. Jak łatwo się domyślić, szczególnie w pomieszczeniach publicznych, korzystanie z tradycyjnej kostki mydła, odbiega dalece od higienicznych standardów. Właśnie w tym celu postanowiono zastąpić je dozownikami łokciowymi.

Jak działa dozownik łokciowy?

Dozowniki łokciowe są innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie dozowania środków higienicznych. Jego konstrukcja opiera się o pojemnik, wypełniony środkiem myjącym lub dezynfekującym, a także odpowiednia dużą dźwignię, która jest specjalnie przystosowana do uruchamiania przy pomocy łokcia. To właśnie temu mechanizmowi, dozowniki łokciowe zawdzięczają swoją nazwę. Dzięki ich zastosowaniu, wyeliminowano potrzebę naciskania przycisków uruchamiających dozownik- które mogą być siedliskiem bakterii- dłonią.

Dozowniki łokciowe- pierwotne zastosowanie

Dozowniki łokciowe w pierwszej kolejności znalazły zastosowanie przede wszystkim na szpitalnych salach operacyjnych. Ich konstrukcja została opracowana tak, by lekarz myjący i dezynfekujący swoje ręce, zarówno przed jak i po zabiegu, nie musiał dotykać żadnych innych elementów wyposażenia. Miało to zminimalizować ryzyko przeniesienia się bakterii na ręce, a w efekcie na salę operacyjną. Niemniej jednak dozowniki łokciowe szybko zyskały sobie niezrównaną popularność i stopniowo zaczęło korzystać z nich coraz więcej branż, w których podwyższone są standardy higieniczne.

Największe zalety dozowników łokciowych

Dozowniki łokciowe, obecnie znajdziemy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pracami niezwykle brudzącymi, a także w wielu miejscach użyteczności publicznej. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że pozwalają one zachować najwyższe standardy higieny- nie dotykamy dłońmi elementu uruchamiającego dozownik, a tym samym są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Kolejną zaletą jest fakt, że niezwykle prosto jest uzupełnić środek myjący lub dezynfekujący- pojemnik bardzo łatwo zdemontować i zamontować ponownie. Warto również zwrócić uwagę na to, że obecne dozowniki łokciowe są wykonywane zarówno z plastiku jak i stali nierdzewnej, a także mają różne kolory, tak by można było je estetycznie dopasować do wnętrza.

Previous post Kuchnia w stylu góralskim- co warto wiedzieć na jej temat
strugarka Next post Rodzaje strugarek do drewna