Rodzaje strugarek do drewna

strugarka

Istnieje kilka rodzajów strugarek. Poza najbardziej znanym przeciętnym użytkownikom strugarkom ręcznym produkuje się także wiele rodzajów maszyn mających profesjonalne, bądź półprofesjonalne przeznaczenie. W tym artykule przyjrzymy się różnym typom tego sprzętu.

Produkuje się kilka rodzajów strugarek. Należą one do obowiązkowego wyposażenia m.in. warsztatów stolarskich. Wiele typów łączy ze sobą możliwości dwóch różnych sprzętów np. wyrówniarki i grubościówki czy strugarki połączonej z wielopiłą.

Strugarki ręczne

Strugarki ręczne są używane nie tylko przez profesjonalistów. Można stwierdzić, że to od nich wszystko się zaczęło, ponieważ dawniej wszystko robiono za pomocą narzędzi i siły mięśni. Obecnie jednak obok modeli tradycyjnych, istnieją elektryczne strugarki. Zastosowanie silnika ułatwia pracę i nie męczy tak używającego, jednak do przygotowania drewna i jego masowej obróbki lepiej nadają się modele innego typu.

Strugarki czterostronne

Jak nazwa sama wskazuje strugarka czterostronna, obrabia drewno z czterech stron. Wykorzystywane są przez profesjonalistów w firmach z branży stolarskiej, obróbki drewna i pokrewnych.

Drewno jest kładzione na podajniku (posuw) i za pomocą specjalnych walców przesuwa się do elementu strugarki, gdzie dzięki pracy wrzecion i struganiu otrzymamy element o pożądanym przez nas kształcie i parametrach. Strugarki czterostronne pozwalają m.in. na frezowanie boków. Są zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegać m.in. odrzutom i dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Wybór strugarek jest bardzo szeroki – możemy śmiało przebierać między różnymi typami (np. do parkietu) o odmiennych mocach, wielkości i zastosowaniu. W lepszych modelach część wrzecion jest zdublowana.

Wyrówniarki

Wyrówniarki służą do stworzenia powierzchni o określonej przez nas gładkości. Dzięki niej możemy stworzyć także kąt prosty między dwoma bokami deski.

Grubościówki

Po wyrównaniu drewna, materiał trafia do strugarki-grubościówki. Celem jej pracy jest nadanie określonej grubości elementom drewnianym w dwóch równoległych płaszczyznach. Istnieje kilka rodzajów grubościówek: obok zwykłych, produkuje się także modele z wałem spiralnym, i grubiarki dwustronne (jednocześnie tną w 2 płaszczyznach).

Wyrówniarki-grubościówki i strugarki z wielopiłą

Na rynku znajdziemy także wyrównywarki-grubościówki. Są to urządzenia, które pozwalają na wyrównanie drewna i na nadanie określonej grubości.

Do maszyn, które łączą w sobie różne możliwości, należą także strugarki dwustronne z wielopiłą. Wielopiła jest urządzeniem pozwalającym rozkroić fragment drzewa na kilka desek. Tego typu maszyna daje możliwość oszczędności miejsca i pieniędzy w mniejszych zakładach.

dozownik łokciowy Previous post Do czego służą i jak działają dozowniki łokciowe?
Apple Next post Czym kierować się przy wybieraniu serwisów Apple?