Trawy ozdobne

trawy ozdobne

Trawy ozdobne mogą być używane z dużym efektem w naszych ogrodach, od uspokajającego wyglądu, po bardziej obfite rośliny kwitnące, aż po jedyne centrum projektu. Istnieją trawy na wilgotną lub suchą glebę, w zacienionych i słonecznych warunkach. Wiele z nich idealnie nadaje się do ogrodów żwirowych, do sadzenia na prerii, do ogrodów z dziką przyrodą i doskonale nadają się do ogrodu tnącego; inne osiągają dobre wyniki w pojemnikach.

Szybkie fakty

Nazwa zwyczajowa: Różne
Nazwa botaniczna: Różne
Grupa: Trawy ozdobne
Czas kwitnienia: Lato do jesieni, a sadzonki do zimy
Czas sadzenia: Jesień lub wiosna w zależności od trawy
Wysokość i rozrzut: Od 25 cm (10 cali) do 5 m (17 stóp)
Aspekt: Istnieje trawy zarówno na słońce, jak i cień
Odporność: Różna
Trudność: łatwaSkocz do

 • Uwagi dotyczące uprawy
 • Przycinanie i szkolenie
 • Propagacja
 • Wybór odmiany
 • Problemy

Uwagi dotyczące uprawy

Trawy ozdobne tolerują szeroki zakres warunków, ale najbardziej lubią otwarte słoneczne położenie na lekkiej, wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej, średnio żyznej glebie.

Nie potrzebują dużo jedzenia; może to zachęcić do bujnych liści kosztem kwiatów. Jedno zastosowanie zbilansowanego nawozu na wiosnę jest wystarczające.

Sadzenie

Ważne jest, aby sadzić trawy we właściwym czasie.

 • Trawy z chłodnych klimatów, takich jak Deschampsia, Festuca, Helictotrichon i Stipa, rozwijają się późną zimą i kwitną przed latem, dlatego należy je sadzić jesienią dla najlepszego założenia
 • Trawy z ciepłych klimatów, takich jak miskant, panicum i  pennisetum, rozwijają się późną wiosną, kwitną po środku lata i zwykle są ścinane późną zimą. Najlepiej sadzić je późną wiosną

Uprawa kontenerów

Trawy są dobre rośliny do pojemników. Użyj kompostu na bazie iłu, takiego jak John Innes No 2 z 20% kompostu bez iłu, aby rozjaśnić mieszankę. Zimozielone trawy, takie jak Carex, dobrze łączą się z pościelą zimową, zapewniając wysokość i kontrast w fakturze.

Przycinanie i szkolenie

Liście na trawach liściastych można pozostawić do lutego ze względu na ich strukturę i ruch w głębinach zimy, gdy mile widziane są wszelkie wkłady w zainteresowanie ogrodem.

Aby uzyskać porady na temat tego, kiedy wycinać trawy zimozielone i liściaste, zobacz naszą stronę  trawy ozdobne: ścinanie .

Propagacja

Podział jest jednym z głównych sposobów na zwiększenie zapasu traw. Wykonanie tego we właściwej porze roku jest ważne:

 • Trawy chłodny sezon (te, które przychodzą do wzrostu na początku roku), takie jak Carex , Calamagrstis , Chasmanthium , Deschampsia , Festuca , hakonechloa , Molinea i Stipa mogą zostać zniesione i podzielony późną zimą lub wczesną wiosną
 • Trawy ciepłe, takie jak Arundo , Cortaderia , Imperata , Miskant , Panicum , Pennisetum i Phalaris , które zaczynają rosnąć później w tym roku, nie powinny być dzielone aż do późnej wiosny, kiedy są w fazie wzrostu

Niektóre trawy, takie jak Carex pendula lub Anemanthele lessoniana (syn. Stipa arundinacea ), same się rozmnażają do tego stopnia, że ​​są inwazyjne. Dla mniej łatwych do kiełkowania traw, zbieraj dobrze rozwinięte główki kwiatowe tuż przed osiągnięciem przez nasiona dojrzałości i dojrzewaj je w brązowych papierowych torebkach w pomieszczeniu.

Wysiej nasiona świeże w temperaturze 10 ° C (50 ° F) lub przechowuj je i siej wiosną.

Wybór odmiany

Oto kilka najlepszych wyników:

 • Cortaderia selloana „Pumila” AGM: Trawy z pampasów zostały znacznie złowione, ale ta mniejsza odmiana jest elegancka i dobrze miesza się z innymi bylinami i krzewami. Wysokość: 1,5 m (5 stóp)
 • Festuca glauca „Elijah Blue” : „Elijah Blue”, jedna z najbrzydszych kostrzew, tworzy kolczastą kopułę. Przycinaj co kilka lat w marcu, aby pozbyć się martwych liści. Wysokość: 40 cm (16 cali)
 • Miscanthus sinensis „Morning Light” AGM: Kompaktowa odmiana o wąskich kremowych brzegach do liści, ta miskant jest idealna do małych ogrodów, a nawet pojemników. Wysokość: 1,5 m (5 stóp)
 • Pennisetum villosum AGM: Puszyste, podobne do ogonów króliki tej trawy są natychmiastową atrakcją. Nie najtrudniejszy: potrzebuje słońca i swobodnego drenażu, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Wysokość: 60 cm (2 stopy)
 • Stipa tenuissima : Drobne źdźbła tej trawy tańczą nawet przy słabym wietrze. Cięcie wiosną zapewnia świeży zielony wzrost, który późnym latem starzeje się do miękkiego złota. Wysokość: 60 cm (2 stopy)
 • Deschampsia cespitosa „Goldtau” (syn. „Golden Dew”): zwarta i pełna wdzięku trawa ma kłosy przewiewnych, czerwonawo-brązowych kwiatów. Jest odporny na cień i wilgoć. Można go uprawiać w ogrodach nieprzystosowanych do wielu innych traw ozdobnych. Wysokość: 75 cm (30 cali)

Problemy

Trawy ozdobne zwykle mają kilka problemów, jeśli są sadzone w odpowiedniej pozycji do swoich potrzeb.

Rdzy można w dużej mierze uniknąć, dzieląc przeludnione kępy i zapewniając lepszą cyrkulację powietrza wokół roślin. 

Brak kwitnienia jest zwykle spowodowany niewystarczającym światłem. Ogranicz cień z sąsiednich krzewów lub przenieś trawę do bardziej otwartej pozycji.

Czasami króliki i norki mogą być kłopotliwe.

rośliny ogrodowe Previous post Współczesne rośliny ogrodowe
mieszkanie kraków Next post Mieszkanie na wynajem znajdziesz w Krakowie

One thought on “Trawy ozdobne

 1. Cortaderia selloana „Pumila” AGM: Trawy z pampasów zostały znacznie złowione, ale ta mniejsza odmiana jest elegancka i dobrze miesza się z innymi bylinami i krzewami.

Comments are closed.