Oświetlenie w domu czyli jak stworzyć ciepło domowego ogniska

oświetlenie salonu

Przeciętny człowiek w ogóle o tym nie myśli, będąc pochłonięty pędem dnia codziennego oraz obowiązkami. Wystarczy jeden pstryk z automatu i gotowe. Światło jest jednym z najważniejszych elementów w życiu, jednak nie przykuwamy do tego zbyt dużej uwagi. Warto pamiętać, że rodzaj światła jakim się otaczamy ma ogromny na nas wpływ. Fizjologowie przekonują, że brak światła, zarówno naturalnego jak i sztucznego sprawia, że czujemy się znacznie gorzej. Nieodpowiednie dobrane oświetlenie może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą wydajność, koncentrację oraz nastrój.

Żarówka czyli elektryczne źródło światła

Światło uzyskiwane z żarówek jest światłem zbliżonym do słonecznego i cechuje się dobrym wskaźnikiem oddawania barw. Widmo światła emitowanego przez żarówkę jest ciągłe, o niższej temperaturze barwowej, czyli bardziej żółte niż słoneczne. Elektryczne źródła światła dzielimy na inkandescencję oraz luminescencję. W inkandescencji promieniowanie powstaje w wyniki cieplnego wzbudzenia atomów lub cząstek. W luminescencji, dzielącej się na elektroluminescencję i fotoluminescencję, promieniowanie powstaje w wyniku wzbudzania atomów lub cząstek, gdzie intensywność tego promieniowania jest dla pewnych zakresów widma wyższa. Żarówki tradycyjne należą do najpopularniejszych źródeł światła, wytwarzają ciepłe przytulne światło. Dostępne w dwóch wersjach: matowej i przezroczystej znajdują zastosowanie w oświetleniu mieszkań i niewielkich powierzchni. 

Żarówka matowa generuje miękkie nieolśniewające światło, natomiast żarówka przezroczysta wytwarza ciepły oraz brylantowy rodzaj światła. Światło ciepłe świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach domowych, do sypialni, do salonu oraz w zakątkach domu przeznaczonych do wypoczynku. Wybór może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ciekawostką jest, że człowiek ma większe wymagania dotyczące widzenia barw przy dużych luminancjach (zastosowanie wewnętrzne), a mniejsze przy małych (zastosowanie zewnętrzne np. przy iluminacji obiektów). Lampy sufitowe do sypialni zasługują tu na szczególną uwagę. Jakże ważnym jest, jaki klimat stworzymy we własnym domu jako oazy spokoju po długim i intensywnym dniu w pracy.

Jaki wpływ zatem ma oświetlenie na nasze samopoczucie?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do sypialni ma ogromne znaczenie. Sypialnia to ta część domu lub mieszkania, w której odpowiednia gra światła wydobywa właściwą atmosferę, aby móc czuć się w niej dobrze. To najbardziej intymne miejsce, więc warto zadbać o jego przytulność. Każdego dnia możemy sprawić, że będziemy odpowiednio wypoczęci i w pełni sił witalnych.

Ciepło domowego ogniska osiągniesz tylko z produktami oświetleniowymi najwyższej jakości. My polecamy sklep internetowy https://boxlab.pl, w którym zaopatrzysz się w niezbędne lampy, kinkiety i żyrandole.

ekologiczny dom Previous post Projekty domów ekologicznych i nowoczesne budownictwo
ściana fototapeta Next post Pomysł na ściany, czyli piękno fototapet