Monstera – popularna roślina doniczkowa

Monstera

Monstera to roślina doniczkowa, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jej charakterystycznie poprzecinane liście są modnym motywem wnętrzarskim. Jej atrakcyjny wygląd nie jest tym, co przyciąga domowych ogrodników. To także jej zdolność do przystosowania się do warunków panujących we wnętrzach i łatwość w uprawie. Jak pielęgnować i rozmnażać monstery Jaka gleba jest najlepsza? Co oznacza plamistość liści monstery? Jak często należy ją podlewać? Opracowaliśmy przewodnik uprawy monstery, który odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej rośliny.

Co to jest monstera?

Rośliny pnące z rodzaju monstera należą do rodziny Araceae. Mają duże, ciemnozielone, ponacinane, gładkie liście. Mają również wiele korzeni powietrznych, które pozwalają im łatwo przylegać do ziemi lub wspinać się po drzewach i zwisających lianach. Monstera występuje w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej, m.in. w Panamie, Boliwii i Meksyku. Monstera są popularnymi roślinami domowymi i biurowymi ze względu na ich zdolność do przystosowania się do uprawy w doniczkach.

Które gatunki monstery warto kupić?

Do rodziny monstera zalicza się 37 gatunków roślin. Najczęściej spotykana i najłatwiejsza do kupienia jest monstera pusta (monstera delicciosa). Wyróżnia się imponującymi rozmiarami i całkowicie zielonymi liśćmi. Po wielu latach uprawy może osiągnąć ponad dwa metry wysokości. Monstera deliciosa jest obiektem kolekcjonerskim, ponieważ trudno znaleźć monstery o różnokolorowych liściach. Monstera deliciosa varietyegata alba ma białe przebarwienia, a Monstera delica variegata variegata mit zielono-żółte liście. Monstera adansonii (monstera.adansonii), znana również jako monkey mask w innych krajach, jest również dostępna jako sadzonki. Ma długie łodygi i małe liście, które są tak duże jak ser szwajcarski.

Gdzie można trzymać monsterę?

Gdzie należy umieścić monstera, aby uzyskać optymalne warunki życia? Monstera powinna być umieszczona w częściowym cieniu lub jasnym świetle, ale nie bezpośrednio w świetle słonecznym. Oznacza to, że powinna znajdować się w odległości co najmniej dwóch do trzech metrów od okna. Można ją również umieścić w cieniu, ale jej liście nie będą miały charakterystycznych wcięć. Ze względu na duże rozmiary, najlepiej jest umieścić ją na ziemi lub w nisko rosnącej rabacie. Monstera jest wrażliwa na zmiany temperatury, dlatego należy ją trzymać z dala od pieców i kaloryferów (w sezonie grzewczym) oraz okien balkonowych (wiosną i latem). Idealna temperatura w pomieszczeniu, w którym rośnie monstera, powinna wynosić od 22 do 13 stopni Celsjusza wiosną, latem i zimą.

zalety projektów domów do 100m2 Previous post Poznaj zalety projektów domów do 100m2
meble amerykańskie Next post Meble amerykańskie, co je wyróżnia?