Kiedy warto zainstalować pompę ciepła?

pompa ciepła

Decyzja dotycząca metody ogrzewania domu jest jedną z ważniejszych, jakie podejmuje się przy jego budowie lub modernizacji. Coraz częściej inwestorzy zwracają się w kierunku nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań – np. pomp ciepła. Czy jest to korzystne rozwiązanie dla każdego? Kiedy warto postawić właśnie na pompę ciepła?

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze nowej generacji. Działają zupełnie inaczej niż większość pozostałych metod ogrzewania. Nie zużywają opału ani żadnych innych paliw. Pobierają za to całkowicie odnawialną, naturalną energię cieplną z otoczenia, wykorzystując różne źródła ciepła – powietrze, wodę lub grunt.

Pompa ciepła działa trochę jak lodówka, która odprowadza ciepło ze swojego wnętrza na zewnątrz. W tym przypadku jednak dochodzi do przekazywania energii cieplnej do wnętrza budynku. W instalacji cały czas krąży czynnik roboczy, który jest nośnikiem ciepła. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z wnętrza ziemi, natomiast wodna – ze studni głębinowej lub zbiornika. Powietrzna pompa ciepła jest natomiast w stanie pozyskać ją z otoczenia – nawet przy ujemnych temperaturach.

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła niewątpliwie mają wiele zalet. To przede wszystkim metoda ogrzewania przyjazna środowisku. Pompa do pracy potrzebuje jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej, a pobrane przez nią ciepło jest całkowicie odnawialne. Nie generuje żadnych spalin i nie zużywa opału. Dzięki temu jest również bezpieczna – nie stwarza ryzyka wybuchu ani zaczadzenia. Zajmuje niewiele miejsca, dlatego jej montaż nie sprawia większych trudności. Jeśli jest montowana w nowym budynku, pozwala ograniczyć koszty budowy, ponieważ wówczas dom nie musi mieć komina.

Największym atutem pomp ciepła – z punktu widzenia użytkownika – są jednak oszczędności, jakie pozwala uzyskać. Koszty eksploatacji urządzenia są znikome, dzięki czemu możliwe jest obniżenie rachunków o kilkadziesiąt procent oraz uniezależnienie się od podwyżek cen gazu czy paliw. Może również służyć do podgrzewania wody użytkowej – w tym celu najczęściej stosuje się pompy typu powietrze-woda. Warto wiedzieć, że ogrzewanie pompą ciepła pozwala również cieszyć się praktycznie bezobsługowym ogrzewaniem domu. Urządzenie nie wymaga konserwacji, kontroli ani żadnych innych prac.

Dla kogo jest pompa ciepła? Kiedy warto w nią zainwestować?

Montaż pompy być może nie jest dla każdego, ale popularność opartych o te urządzenia instalacji grzewczych wzrasta nie bez powodu. Dla kogo więc jest pompa ciepła i kiedy warto w nią zainwestować? To inwestycja, która najbardziej się opłaca:

  • w nowym domu o niskim zapotrzebowaniu na energię (dom energooszczędny, dom pasywny) – wówczas inwestycja jest najłatwiejsza;
  • wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia instalacji gazowej – pompa ciepła to znacznie lepszy wybór niż kotły na paliwa stałe lub płynne;
  • w domu poddawanym termomodernizacji – obniżenie zapotrzebowania na energię i inwestycja w pompę pomogą znacząco zredukować koszty eksploatacyjne;
  • w domu z instalacją ogrzewania podłogowego lub promiennikami ciepła – pompy zapewniają bowiem najwyższą wydajność w połączeniu z systemami niskotemperaturowymi;
  • w domu korzystającym z instalacji fotowoltaicznej – połączenie ekologicznego sposobu na pozyskanie ciepła z darmową energią ze słońca zapewnia jeszcze niższe koszty eksploatacyjne budynku.

Warto jednak zaznaczyć, że system ogrzewania zbudowany w oparciu o pompę ciepła będzie opłacalny również w innych przypadkach. Wymienione wyżej czynniki jedynie zwiększają atrakcyjność i zasadność tego typu inwestycji.

Na jak duże oszczędności możesz liczyć, wybierając ten sposób dostarczania ciepła? Pompa może – w zależności od okoliczności – obniżyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej o ok. 75%. Nakłady na inwestycję mogą się zwrócić nawet w ciągu kilku lat. To dlatego tak wiele osób zdecydowało się już na pompę ciepła do domu, a kolejne rozważają jej montaż.

Montaż pompy ciepła w Twoim domu – FlexiPower Group

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła? Skontaktuj się ze specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie i zadbać o jak największą efektywność instalacji. Profesjonalną pomoc uzyskasz m.in. w FlexiPower Group. To specjaliści w zakresie ekologicznego ogrzewania pompami ciepła oraz fotowoltaiki. Z całą pewnością uzyskasz tam odpowiedzi na swoje pytania.

meble do salonu Previous post Sprawdź 3 cechy najmodniejszych mebli do salonu
dom Next post Kiedy budujemy taras z drewna