Folia ogrodnicza jako narzędzie do uprawiania warzyw i owoców jest niezwykle przydatna zarówno dla amatorów jak i dla osób, które w zawansowany sposób zajmują się ogrodnictwem. Jest to najważniejsza część, która pokrywa cały tunel ogrodniczy wobec czego nie może ona być obojętnej jakości. Warto jednak wiedzieć z jakiego materiału oraz jakie właściwości powinna posiadać folia ogrodnicza by móc w bezpieczny sposób uprawiać warzywa oraz rośliny bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.
Jaka powinna być folia ogrodnicza?
Folia ogrodnicza to materiał, który służy pokrywaniu tuneli ogrodowych, pod którymi z kolei można uprawiać owoce jak i warzywa. W Polsce w odróżnieniu od innych krajów np. z południowej Europy uprawa warzyw oraz roślin nie może odbywać się przez cały rok bez utrzymania odpowiednich warunków w sposób sztuczny (poprzez działanie człowieka). Dlatego też folia ogrodowa powinna mieć specjalne właściwości, które zapewniają optymalne warunki w środku dla wzrostu i rozwoju warzyw i owoców.
Przede wszystkim przed zakupem folii ogrodowej należy zapytać sprzedawcę o takie kwestie jak:
- perforowanie;
- elastyczność folii oraz wytrzymałość (podatność na warunki ogrodowe panujące w wybranej porze roku czy też podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych);
- przepuszczalność światła słonecznego bądź konieczność zastosowania sztucznego naświetlania;
- odporność na działanie promieni UV.
Dzięki znajomości tych kwestii można podjąć właściwą decyzję co do zakupu folii ogrodniczej. To sprawia, iż można podjąć świadomą oraz obiektywną decyzję, gdyż ta folia będzie chroniła oraz utrzymywała rośliny w ogrodzie.
Na czym polega perforacja folii ogrodowej?
Jednym z najważniejszych czynników istotnych przy zakupie folii ogrodowej jest jej perforacja. To pojęcie określa poziom przepuszczalności powietrza wewnątrz tunelu ogrodowego. Perforacja to nic innego jak małe otwory na powierzchni folii ogrodowej przez które do środka przedostaje się powietrze i zapewniona jest jego cyrkulacja o każdej porze roku.
Zaletą perforacji jest przede wszystkim możliwość zapewnienia wymiany powietrza wewnątrz tunelu ogrodowego z powietrzem znajdującym się na zewnątrz. W ten sposób normowana jest cyrkulacja powietrza, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju roślin. Jednak perforacja sprawia, iż szybciej wytracane jest ciepło wewnątrz tunelu ogrodowego co z kolei przyczynia się do zamarzania roślin w okresie jesienno-zimowym. Wówczas konieczne może okazać się zastosowanie wewnętrznej klimatyzacji dla roślin by nie dopuścić do ich zepsucia się i obumierania.
Sklep z foliami ogrodowymi obrzezeogrodowe.pl/folie ma w swojej ofercie folie tunelowe, budowlane, ochronne, do oczek wodnych.