Jak zamontować plisy okienne i jak je czyścić?

plisy okienne

Należy zdawać sobie sprawę, że plisy zaliczane są nie tylko i wyłącznie do najbardziej uniwersalnych, ale również najchętniej wybieranych osłon okiennych. Wspomniane konstrukcje są cenione szczególnie za opcje bardzo prostego dostosowania praktycznie do wszystkich okien. Koniecznie należy zaznaczyć, że plisy w zdecydowanej większości przypadków są wykonywane z bardzo wytrzymałego materiału syntetycznego. Doskonałym przykładem może być poliester. Ponadto plisy poddawane są termicznej obróbce, by możliwe było nadanie wyjątkowego kształtu harmonijki.

Montaż bezinwazyjny oraz inwazyjny

Warto mieć świadomość, że plisy przeważnie są sprzedawane w zestawach z innymi częściami, które są konieczne do zamontowania w ramie okiennej. Możliwe jest zainstalowanie ich na dwa sposoby – inwazyjne, a także bezinwazyjne. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w drugim wspomnianym przypadku wykorzystywane są tylko i wyłącznie proste elementy np. zatrzaski czy klipsy. 

Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że w żaden sposób nie przyczynią się do uszkodzenia ramy okna. Umożliwiają również na stosunkowo proste zdjęcie plis w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Jest to zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie, niż mogłoby się wydawać. Wśród wad oczywiście można wymienić mniejszą trwałość konstrukcji. 

Montaż inwazyjny będzie natomiast polegał na stałym przytwierdzeniu plis dzięki wkrętom. Oczywiście do ich wwiercenia będzie potrzebna elektryczna wkrętarka. W pierwszym etapie powinno się jednak bardzo dokładnie zaznaczyć ołówkiem cztery otwory na ramie okiennej. W ten sposób można mieć całkowitą pewność, że silniejszy wiatr czy przeciąg nie będą w stanie doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji. 

Regularne czyszczenie i mycie to gwarancja wieloletniego użytkowania

Nie wszyscy mają jednak świadomość, że omawiane plisy okienne tak samo, jak każde inne osłony będą wymagały regularnego czyszczenia. Oczywiście w pierwszej kolejności powinno się usunąć z nich kurz. Można do tego celu bez żadnego problemu wykorzystać odkurzacz wyposażony w miękką szczoteczkę. Dobrym rozwiązaniem będzie także zdecydowanie się na delikatną ściereczkę. 

Podczas czyszczenia rekomendowane jest poświęcenie szczególnej uwagi dolnym listwom czy zgięciom tkaniny, ponieważ w tych miejscach przeważnie gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia. Kolejną konieczną czynnością jest pranie plis. Możliwe jest bowiem. Ten sposób usunięcie plam. Rekomendowane jest ręczne wykonywanie tej czynności. Woda powinna być z kolei letnia albo chłodna, gdyż wysoka temperatura mogłaby przyczynić się do zniekształcenia materiału. 

Dodatkowo do wody można bez żadnego problemu dodać łagodnego detergentu, a następnie pozostawić całość przynajmniej na kilkanaście minut. Następnie powinno się spłukać plis za pomocą wody z prysznica. W kolejnym etapie można powiesić plisy na oknie. Rekomendowane jest złożenie ich w pierwotny kształt i odczekanie doby na unormowanie się. Należy pamiętać, aby podczas prania wystrzegać się mocnego ugniatania plis. 

logo grakoArtykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl
folie ogrodowe Previous post Folie ogrodowe – wszystko co należy wiedzieć
hulajnoga elektryczna Next post Hulajnogi elektryczne dla dorosłych