Czy pompy ciepła się opłacają? Czy warto ogrzewać pompą ciepła?

pompa ciepła

Na rynku możemy znaleźć coraz więcej nowych źródeł energii. Klienci szukają alternatywnych, ekologicznych rozwiązań, które nie obciążałyby środowiska naturalnego, będąc jednocześnie ekonomiczne. Pompa ciepła jest jednym z często wybieranych pomysłów. Na czym polega działanie pompy ciepła? I czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Co to są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które, jak sama nazwa wskazuje, „pompuje” ciepło, ogrzewając pomieszczenie. Takie pompy „sprężają” niejako powietrze, wymuszając jego przepływ z obszarów chodnych, do cieplejszych. Ciekawym faktem może być, że pompy ciepła działają w oparciu o wypompowywanie powietrza z miejsc o dużo niższych temperaturach, co sprawia, że na przykład pozostawienie w oknie otwartej chłodziarki zamieni ją w pompę ciepła.

Pompa działa na zasadzie pompowania sprężonego powietrza, co skutkuje obiegiem termodynamicznym. Urządzenie działa na zasadzie różnicy ciśnienia, a ciepło pobierane jest dzięki parującej cieczy, która jest swoistym paliwem do generowania energii.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

W kontekście nowym form energii, wiele mówi się o kosztach instalacji urządzeń potrzebnych do jej generowania. Są one na pierwszy rzut oka dość spore. Nie ulega jednak wątpliwości, że pompy ciepła są tanie w eksploatacji (więcej na eco-team.pl). Szacunki mówią, że użytkowanie pompy ciepła zamiast innych źródeł energii, na przykład gazu czy prądu, pozwala zaoszczędzić około 2000 złotych rocznie, jeśli pomieszczenie ogrzewasz gazem, oraz nawet 5000 złotych rocznie w przypadku ogrzewania za pomocą prądu.

Same koszty zainstalowania pompy cieplnej są spore i mogą wynosić od 15 do nawet 36 tysięcy złotych, jednak ostateczny koszt zależy od wielkości pomieszczenia, a także rodzaju pompy.

Pompa cieplna to urządzenie, które idealnie sprawdzi się w większych pomieszczeniach, gdzie zużycie ciepła jest spore. Ale pompa ciepła to również dobra inwestycja dla mniejszego gospodarstwa, które planuje w dłuższej perspektywie obniżyć rachunki za ciepło czy wodę. Warto zaznaczyć, że pompa ciepła to niezależne źródło energii, które pozwala na tanie ogrzanie pomieszczenia, natomiast ceny gazu i prądu nieustannie idą w górę – inwestycja może więc zwrócić się szybciej, niż wskazują wyliczenia.

Istnieją również pompy, które podgrzewają jednocześnie wodę oraz emitują ciepło do pomieszczenia, co jest dodatkowym źródłem oszczędności.

Jak wybrać dobrą pompę ciepła?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła może być trudnym zadaniem. W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, czy chcemy mieć w domu pompę, służącą do podgrzewania wody, czy też samą pompę cieplną. A może połączenie obydwu funkcji? Warto także dobrać pompę cieplną do wielkości gospodarstwa – przykładowo, jeśli działka jest duża, można pokusić się o pompę ciepła, która pobiera ciepło z gruntu przez wymiennik poziomy. Na małych gruntach sprawdzi się natomiast pompa z wymiennikiem pionowym.

Zainstalowanie i wybranie odpowiedniej pompy ciepła wiąże się z dobrym rozplanowaniem późniejszego użytkowania energii. Warto w tym procesie zapytać o pomoc specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie.

łazienka Previous post Dlaczego warto szukać inspiracji w salonach z łazienkami?
blok Next post Więcej niż stan deweloperski – mieszkania nad Bałtykiem