Co to są siłowniki krótkoskokowe?

siłownik

W instalacjach przemysłowych, napędzanych sprężonym powietrzem maszynach i wielu rodzajach urządzeń stosuje się różnorodne modele siłowników pneumatycznych. Przykładem takiego sprzętu są pneumatyczne siłowniki krótkoskokowe, które podobnie jak wszystkie inne modele siłowników pneumatycznych charakteryzują się zdolnością do przekształcania energii sprężonego powietrza w ruch. Urządzenia tego typu wykorzystuje się m.in. do sterowania zaworami i realizacji prac wymagających dużej precyzji.

Konstrukcja siłowników krótkoskokowych

Podobnie jak wszystkie inne modele siłowników pneumatycznych również zasada działania siłowników krótkoskokowych bazuje na wykorzystaniu energii sprężonego powietrza do napędzania tłoczyska. W tym konkretnym modelu urządzeń zakres skoku, czyli odległość pomiędzy maksymalnym i minimalnym wysunięciem tłoczyska jest niewielka, stąd zbiorcza nazwa dla tego typu sprzętu siłowniki krótkoskokowe. Specyfika konstrukcji tego typu siłowników predestynuje je do konkretnych zastosowań. Krótki zakres ruchu tłoka sprawia, że są to urządzenia niezwykle kompaktowe i jednocześnie zdolne do wykonywania pracy wymagającej dużej precyzji. Co warte podkreślenia, wciąż są to urządzenia niezwykle solidne, o konstrukcji metalowej, a tym samym charakteryzujące się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Typowe modele siłowników o krótkim skoku są sprzętem przystosowanym do współpracy z instalacjami pneumatycznymi o ciśnieniu roboczym wynoszącym 10 barów.

Zastosowania siłowników o krótkim skoku

Ze względu na niewielkie gabaryty pneumatycznych siłowników krótkoskokowych używa się głównie w charakterze elementów technicznych maszyn i urządzeń wykonujących powtarzalne prace wymagające dużej precyzji, wykorzystywanych na przykład do stemplowania i dociskania przedmiotów podczas pakowania. Siłowniki krótkoskokowe sprawdzą się również w charakterze urządzeń przeznaczonych do automatyzacji procesu obsługi zaworów sterowanych pneumatycznie, a także przy włączaniu lub awaryjnym wyłączaniu pneumatycznych maszyn, gdy ciśnienie w instalacji gwałtownie wzrośnie lub spadnie poniżej ustalonej wartości.

Charakteryzujących się niewielkim zakresem ruchu tłoka, krótkoskokowych siłowników pneumatycznych używa się w pracach wymagających dużej precyzji, ale stosunkowo małej siły. To sprzęt przeznaczony do stosowania w maszynach i urządzeniach o niewielkich gabarytach, jako rodzaj siłowników do sterowania zaworami pneumatycznymi czy specjalny typ automatycznego włącznika dla sprzętu napędzanego sprężonym powietrzem.

schody spiralne Previous post Czy schody spiralne sprawdzą się w Twoim domu? Oto kilka porad które pomogą Ci się zdecydować
Next post Oświetlenie domu za pomocą systemu szyn Nowodvorski – łatwy i stylowy sposób na oświetlenie każdego pomieszczenia