Materiały izolacyjne, podobnie jak wszystkie materiały budowlane, mają konkretne właściwości, które zachowują swoje parametry wyłącznie w określonych warunkach. Pod wpływem różnych negatywnych czynników mogą zmieniać swoje cechy i tracić podstawowe właściwości. Oznacza to z kolei nieodwracalną utratę najważniejszych funkcji, gwarantowanych przez producenta, w rezultacie czego materiał staje się bezużyteczny i wymaga demontażu. Jaki wpływ na materiały izolacyjne ma działanie wilgoci? Czy trzeba je dodatkowo zabezpieczać?
Możliwe źródła wilgoci na materiałach izolacyjnych
Pojawianie się wilgoci na materiałach izolacyjnych może mieć różne przyczyny, ale najczęściej świadczy to o pewnych błędach wykonawczych, które należy niezwłocznie usunąć. Z wilgocią w budynku mamy do czynienia na co dzień, wykonując takie czynności jak pranie, zmywanie, kąpiel, czy gotowanie. Sama wilgoć w domu czy mieszkaniu nie jest nieprawidłowością, pod warunkiem że ma zapewnione właściwe odprowadzenie. Mowa tu o sprawnym systemie wentylacyjnym, w który powinien być wyposażony każdy budynek jednorodzinny i wielorodzinny, a także budynek usługowy. Jego brak przyczynia się do kumulacji wilgoci w budynku i jej skraplania się na ścianach, a w dalszej perspektywie – również przedostawania się do warstw izolacji. Inna sprawa to wybieranie do ocieplenia domu materiałów izolacyjnych o odpowiednio wysokim stopniu hydrofobowości, które są całkowicie odporne na działanie wilgoci.
Czy wilgoć jest szkodliwa?
W przypadku dostania się wilgoci na powierzchnię materiału izolacyjnego, wystarczy jego wysuszenie, jednak jeśli mamy do czynienia z systematycznym działaniem wilgoci na izolator, może on stracić swoje właściwości i ulec uszkodzeniu. Zawilgocenie warstwy ocieplenia nie jest na początku łatwo widoczna, ale odczuwalna jest zmiana mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Charakterystyczny stęchły zapach i ciężkie powietrze to symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niestety, zwykle zaczynamy reagować dopiero wtedy, gdy na powierzchni ścian wewnętrznych pojawia się pleśń i grzyb, które dość szybko się rozprzestrzeniają się. Odgrzybianie zmienionych obszarów przynosi tylko efekt wizualny, który i tak utrzymuje się przez krótki czas. Podwyższenie poziomu wilgoci w budynku ma bezpośrednie przełożenie na jego termoizolacyjność, a później – również na jego stan techniczny. Materiały izolacyjne mogą być dodatkowo uszkadzane przez sól, krystalizującą się po odparowaniu wody, a ten proces w dłuższej perspektywie może doprowadzić do rozsadzenia warstwy ocieplenia.
Jak uchronić materiały izolacyjne przed działaniem wilgoci?
Najlepszym sposobem na uniknięcie zawilgocenia materiałów izolacyjnych jest usunięcie źródła gromadzenia się wilgoci i poznanie jego przyczyny. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w naszym domu poziom wilgoci jest podwyższony, warto sprawdzić jego wartość za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego miernikiem wilgotności. Za jego pomocą możemy w łatwy, niezwykle precyzyjny i bezpieczny sposób dokonać pomiaru wilgotności powietrza i materiałów izolacyjnych. Dbając o właściwy mikroklimat w pomieszczeniach, warto regularnie je wietrzyć, nie tylko w porze letniej – najwięcej wilgoci gromadzi się w budynku w okresie grzewczym. Należy również zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń, dobrym rozwiązaniem będzie instalacja wentylacji grawitacyjnej, zasilanej energią elektryczną i wykazującej zdecydowanie lepsze efekty w porównaniu z tradycyjną wentylacją. W skrajnych przypadkach, konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnego osuszania ścian z wilgoci za pomocą specjalnych agregatów, skutecznie usuwających wilgoć ze ścian i powietrza.