Jak najlepiej zaplanować oświetlenie poddasza?

poddasze

Istnieją takie przestrzenie w domu, które potrafią być szczególnie trudne do właściwego zaaranżowania. Poddasze zalicza się do pomieszczeń wymagających i trudnych do zapewnienia optymalnej temperatury i oświetlenia. Jak zaplanować przestrzeń tuż pod dachem, abyśmy zyskali wygodne miejsce do życia? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Różne oblicza poddasza – jak powinno wyglądać, żeby nadawało się do wykorzystania?

Poddasze może pełnić rozmaite funkcje – wszystko zależy od tego, jak zostało zaaranżowane. Aby nadawało się do standardowego użytku, jako pomieszczenie mieszkalne, musi przede wszystkim zostać właściwie ocieplone.

W przypadku wnętrz użytkowych stosuje się styropian lub watę mineralną (szklaną lub kamienną), którą montuje się na skośnych powierzchniach dachu. Gwarantuje to właściwą termoizolację oraz wygłuszenie pomieszczenia, dzięki czemu, bez trudu może stać się jednym z pokoi domowych – na przykład przytulnym salonem lub sypialnią.

Oświetlenie – jak aranżować, żeby zyskać jak najwięcej światła?

Szczególnie problematyczne potrafi być zapewnienie właściwej ilości światła w pomieszczeniu. Znacząco utrudniają to skośne ściany oraz okna połaciowe, które nie zawsze pozwalają na to, żeby wnętrze było jasne.

Kluczowe jest zatem wprowadzenie do wnętrza odpowiednich lamp. Jak we wszystkich innych wnętrzach, również na poddaszu użytkowym, które może stać się pokojem dziennym lub sypialnią, powinniśmy zadbać o zastosowanie oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego.

Jako lampy główne najczęściej stosuje się produkty wiszące, z regulowaną wysokością. Pozwala to idealnie dopasować je do potrzeb konkretnego wnętrza.

Innym rozwiązaniem bywa także montowanie plafonów lub kinkietów na skośnych połaciach dachu. Dzięki temu, zapewniamy wystarczającą ilość światła do przemieszczania się oraz wykonywania prostych czynności.

Oprócz oświetlenia głównego, niezbędne są także lampy zadaniowe – najlepiej stojące, w wersji podłogowej lub stołowej, dające sporo światła do wszystkich, nawet najbardziej precyzyjnych czynności.

Niekiedy używa się też oświetlenia dekoracyjnego w formie taśmy LED, która potrafi pięknie podkreślić elementy architektury.

Sterowanie światłem na poddaszu – najpraktyczniejsze rozwiązania

Całość systemu oświetleniowego na poddaszu musi dawać maksymalną wygodę przebywania we wnętrzu. Pozostaje jeszcze pytanie, jak nim zarządzać?

Można oczywiście wykorzystać klasyczne włączniki światła, które znamy od lat – jedno lub dwuprzyciskowe. Obecne modele wykonuje się z rozmaitych materiałów, od standardowego tworzywa sztucznego, przez metal, aż do drewna. Pozwala to dopasować rozwiązania do każdej stylizacji.

Oprócz zwykłych włączników, coraz chętniej użytkownicy decydują się na modele szklane, z dotykowym panelem, który umożliwia zarządzanie oświetleniem w całym pomieszczeniu.

Oba warianty mogą być również wyposażone w opcję zdalnego sterowania z pomocą pilota lub aplikacją na smartfonie. Znacząco zwiększa to wygodę oraz potrafi obniżyć koszty energii elektrycznej w domu.

Tego typu rozwiązania wpisują się w coraz popularniejszą ideę Smart House, czyli inteligentnego domu, w którym wszystkie najważniejsze instalacje są zarządzane centralnie, z jednego panelu lub aplikacji. To niesamowita wygoda, gdy dom samodzielnie podejmuje szereg decyzji o uruchomieniu lub wyłączeniu różnych funkcji, w zgodzie z naszymi preferencjami.

Na komfort wpływają też dodatkowe funkcje oświetlenia, które przydają się szczególnie, gdy pomieszczenie na poddaszu pełni między innymi rolę wypoczynkową. Wówczas, warto zainstalować ściemniacze lub w ramach Smart House ustawić szereg scen świetlnych, dopasowujących ilość i intensywność światła do aktualnych potrzeb.

Dobrze zaaranżowane poddasze – wygoda i funkcjonalność w trudnej przestrzeni

Jak powiedzieliśmy na początku, poddasze stawia przed nami szereg wyzwań aranżacyjnych. Nie jest jednak niemożliwe do zaplanowania. Przy odrobinie cierpliwości i dobrych chęci, jesteśmy w stanie wykończyć je tak, żebyśmy aż chcieli na nie wracać każdego dnia po długich godzinach w pracy.

Znajdźmy zatem dobre docieplenie, przemyślmy instalację elektryczną oraz plan oświetlenia, a poddasze stanie się przyjemne i przytulne, czyli takie, jakie powinno być idealne miejsce do zrelaksowania się.

***

Jeśli szukasz porad na temat odpowiednich akcesoriów oświetleniowych lub elektrycznych, warto odwiedzić stronę Gajwer.pl, pełną wskazówek od doświadczonych ekspertów, którzy o swojej branży wiedzą wszystko.

radiator Previous post Do czego mogą się przydać promienniki na podczerwień w ogrzewaniu domu?
kuchnia Next post O czym trzeba pamiętać, oświetlając kuchnię?