Wymiennik ciepłej wody użytkowej – w skrócie wymiennik c.w.u – ma swoje ważne zadanie w wielu systemach ogrzewania wody. Poniżej przedstawiamy w pewnym uproszczeniu zasadę jego działania oraz przekazujemy najważniejsze informacje.
Jak działają wymienniki ciepłej wody użytkowej?
Wymiennik ciepłej wody użytkowej znajduje się w wielu systemach ogrzewania wody domów i mieszkań. Właściwie trudno mówić o systemie ogrzewania wody, ponieważ co do zasady jest on integralnie połączony z systemem ogrzewania pomieszczeń i to opierającym się na różnego rodzaju źródłach ciepła – może to być zarówno kominek, kolektor słoneczny, piec na ekogroszek, pompa ciepła, piec gazowy. Warunek jest jeden: źródło ciepła samo musi wpierw ogrzać wodę kotłową, której energia będzie przekazana przez wymiennik wodzie użytkowej. Z tego możemy wydedukować, że np. nie każdy kominek do tego się nada.
Pokazanie zasady działania wymiennika na przykładzie
Działanie wymiennika ciepłej wody użytkowej przypomina nieco sposób, w jaki podgrzewa się niemowlętom posiłki. Wkłada się słoiczek z jedzeniem do miski z gorącą wodą, a on się ogrzewa. Dzięki barierze (w tym wypadku szkło) nie zachodzi zmieszanie substancji. Co warto podkreślić – wymienniki ciepłej wody użytkowej muszą być dobrze zaizolowane. Dzięki temu unika się strat ciepła, a co za tym idzie generowania niepotrzebnych kosztów.
Jakie wymienniki ciepłej wody użytkowej znajdziemy na rynku?
Pierwsza różnica dotycząca rozbieżności w budowie wymiennika ciepłej wody użytkowej dotyczy jego orientacji przestrzennej. Ma to praktyczne konsekwencje. Każdy ma w mieszkaniu inaczej rozplanowaną przestrzeń. Tak więc mamy:
- pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej
- poziomy wymiennik ciepłej wody użytkowej
Przed zakupem sprawdźmy także wydajność wymiennika. Na stronach internetowych producentów znajdziemy informacje dotyczące pojemności – im jest ona większa, tym lepiej, jeśli posiadamy duże potrzeby. Jeżeli są one niewielkie, to nie warto kupować większego urządzenia. Wydajność możemy także zwiększyć za pomocą zastosowania wymiennika ciepłej wody użytkowej z dwoma lub trzema wężownicami. Każda z nich może transportować wodę kotłową z innego źródła ciepła. Przykładowo w systemie mamy kolektor słoneczny, kominek (z odpowiednią instalacją) i piec gazowy. Wszystkie mogą ogrzewać wodę użytkową.
Podsumowując: na rynku znajdziemy:
- wymiennik ciepłej wody użytkowej z jedną wężownicą
- wymiennik ciepłej wody użytkowej z dwoma wężownicami
- wymiennik ciepłej wody użytkowej z trzema wężownicami
- wymiennik ciepłej wody użytkowej bez wężownicy
Produkuje się także wersje nieco różniące się w budowie (ale nie w zasadzie działania) dla pomp ciepła.