Rolety zewnętrzne – zalety i rodzaje

roleta

Rolety zazwyczaj dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. W tekście zajmiemy się tymi drugimi. Pokarzemy zalety, rodzaje oraz możliwe zastosowania.

Rola i potrzeba rolet

Rolety są bardzo przydatnym wyposażeniem domów i mieszkań. Chronią przez nadmiernym oświetleniem. Innym celem jest także zadbanie o prywatność. Rolety mogą skutecznie utrudnić życie podglądaczom, a nawet złodziejom.

Rolety zewnętrzne w części miejsc mogą się jednak nie sprawdzić – zwłaszcza w przypadku witryn sklepowych, gdzie nawet po zamknięciu mają one przyciągać klienta. W innych z kolei sprawdzą się idealnie – na przykład na poziomie parteru

Różne rodzaje rolet zewnętrznych

Na rynku znajdziemy różne rodzaje rolet, które możemy zamontować po zewnętrznej stronie okna. Niektóre wymagają znacznej ingerencji w budynek. Każdy z typów cechuje się inną łatwością napraw, ceną, podatnością na uszkodzenia i estetycznością. Poniżej przedstawiamy wybrane rodzaje:

Roleta adaptacyjna – najprostszy montaż

Najprostszym w budowie rodzajem rolet zewnętrznych jest roleta adaptacyjna. Przede wszystkim warto podkreślić, że możemy ją zamontować na już wstawionych oknach. Co wyróżnia jej budowę? Przede wszystkim osoby z wybranej przez nas firmy, po pomiarach i wybraniu rozmiarów montują ją na elewacji budynku. Nad oknem pojawia się charakterystyczna kaseta, do której zwijany jest materiał zakrywający okno. Po bokach mocowane są prowadnice. Zaletą jest niewątpliwie prostota montażu i cena na tle modeli podtynkowych. Ułatwi życie także stosunkowy dostęp do elementów urządzenia – łatwo je naprawić. Wadą z kolei jest wyższa możliwość uszkodzenia elementów (także przez osoby postronne) i mniejsza estetyka.

Roleta nadstawna – estetyka wykonania

Przeciwieństwem rolety adaptacyjnej jest roleta nadstawna. Można ją zamontować albo na etapie budowy domu, albo przy wymianie okna. Roleta nadstawna jest urządzeniem podtynkowym, co oznacza, że cały mechanizm nie jest widoczny od strony ulicy. Zaletą tego typu sprzętu jest jego estetyka i solidność wykonania. Przepuszcza ona także o wiele mniej światła.

Podobną do rolety nadstawnej jest roleta Integro. System pozwala na jeszcze większe zaciemnienie i „schowanie” urządzenia.

Rolety antywłamaniowe – wyższy poziom bezpieczeństwa

Rolety antywłamaniowe nie dość, że nie pozwalają złodziejom zajrzeć do środka pomieszczeń podczas naszej nieobecności lub snu, to stanowią także fizyczną barierę na wypadek próby kradzieży. Rolety antywłamaniowe są tworzone z bardzo wytrzymałych materiałów posiadających odpowiednie atesty.

Nowe mieszkania Śląskie Previous post Nowe mieszkania Śląskie – dlaczego warto mieszkać na Śląsku?
przedpokój Next post Akcesoria meblowe potrzebne do przedpokoju