Projekty domów ekologicznych i nowoczesne budownictwo

ekologiczny dom

Pojęcie dom ekologiczny na dobre zagościło w budownictwie i coraz więcej projektów wpisuje się w ten kanon. Rozwiązania oferowane przez firmy projektowe to nie tylko popularne panele solarne, ale znacznie więcej. Dzięki wykorzystaniu technicznych możliwości oferujących oszczędność energii, korzystanie z odnawialnych jej źródeł, a także wykorzystaniu jak najbardziej ekologicznych surowców domy takie nie tylko są przyjazne mieszkańcom, ale także znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska.

Dom ekologiczny, a nowoczesne instalacje

Dom przyjazny środowisku to stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak panele słoneczne, czyli popularna fotowoltaika, pompy ciepła oraz wentylacja grawitacyjna, zapewniająca prawidłowa wymianę ciepła bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Zwłaszcza fotowoltaika coraz częściej jest już wybierana nawet w małych domach jednorodzinnych ze względu na bezawaryjność instalacji, malejące ceny montażu oraz możliwości uzyskania wysokiego dofinansowania. Dzięki energii elektrycznej pochodzącej ze Słońca nie tylko uniezależniamy się od zmiany cen prądu, ale przede wszystkim przestajemy wspierać eksploatację węgla i opieramy się na odnawialnym źródle energii.

Budowa i ogrzewanie domu ekologicznego, jak to wygląda?

Projekt eko-domu powinien uwzględniać możliwość ogrzewania pomieszczeń za pomocą groszku ekologicznego, biomasy lub drewna. Bardzo dobra gospodarka cieplna zapewniona przez nowoczesne, ale i naturalne materiały sprawia, że koszty utrzymania takiego domu są znacznie mniejsze niż korzystanie z tradycyjnych rozwiązań stosowanych w budownictwie.

Dom ekologiczny powinien być energooszczędny, dlatego do jego konstrukcji doskonale sprawdzają się bale drewniane z drzew iglastych i liściastych. Dodatkową zaletą stosowania takiego rozwiązania jest ulatnianie się do wnętrza domu prozdrowotnych olejków eterycznych, które pomagają się zrelaksować domownikom.

Drewniane elementy przygotowywane są w specjalnych zakładach, które dbają o certyfikowaną jakość części składowych domu. Nie musimy zatem obawiać się o brak ich dopasowania, przeciągi czy niestabilną konstrukcję.

Gospodarka wodna w domu ekologicznym

Jeżeli zależy nam na rozwiązaniach chroniących środowisko, projekty domów szkieletowych powinny również uwzględniać możliwość wykorzystania wody deszczowej. Pozwoli to nie tylko na redukcję kosztów zużycia wody, odciążenie kanalizacji, a także ochronę fundamentów i piwnic przed podtopieniem. Ważne jest także wykorzystanie ścieków i odpadów biodegradowalnych. Po odpowiednim ich przetworzeniu możemy je wykorzystać w ogrodzie, jakie wartościowy nawóz i surowiec.

Kiedy decydujemy się na zakup projektu domu ekologicznego, zawsze warto omówić z projektantem rozwiązania, jakich oczekujemy oraz kluczowe dla nas instalacje, które pozwolą na oszczędność pieniędzy i ochronę otoczenia. Choć na pierwszy rzut oka takie inwestycje wydają się kosztowne, ich cena na ogół szybko się zwraca, a komfortu życia w domu ekologicznym nic nam nie zastąpi.

Wybierz ekologiczny dom już dzisiaj, skorzystaj z oferty https://archido.pl, gdzie znajdziesz projekty domów gotowych do wybudowania.

blacha trapezowa Previous post Blacha trapezowa – czy to dobry wybór na dach domu jednorodzinnego?
oświetlenie salonu Next post Oświetlenie w domu czyli jak stworzyć ciepło domowego ogniska