Kiedy warto kupić, a kiedy wypożyczyć sprzęt do ogrodu?

Mężczyzna koszący trawnik przy użyciu kosy spalinowej z wypożyczalni BMK Rzeszów

Zadbany, dodatkowo świadczący o dobrym guście właściciela, kwitnący z idealnie przyciętym żywopłotem ogród, bez względu na fakt czy jest to ogród przyległy do budynku mieszkalnego, czy też ogród poza miastem, stanowi jedną z wizytówek ich posiadacza, który za dobrze utrzymany ogród, z dumą przyjmuje komplementy sąsiadów.

Co warto posiadać na własność, a co wypożyczyć?

Aby cieszyć się zadbanym ogrodem, niewątpliwie musimy dysponować odpowiednim sprzętem, który ułatwi utrzymanie odpowiedniego stanu naszego ogrodu. I tu pojawia się podstawowy dylemat działkowicza: Sprzęt do ogrodu – wypożyczyć czy kupić? W zasadzie dla zapalonego ogrodnika może to pytanie jest pytaniem retorycznym, jednak większość pasjonatów pięknem ogrodu wie, iż zakup pewnych urządzeń, ułatwiających pracę w ogrodzie, jest po prostu nieopłacalny i znacznie obciąża budżet domowy. Tymczasem sprzęt, który jest użytkowany tylko w okresie wiosennym czy jesiennym, warto wypożyczyć, płacąc określoną przez wypożyczalnię stawkę dobową, co przyniesie mu dość duże oszczędności.

Co koniecznie kupić?

Na własność działkowicz powinien posiadać kosiarkę, która służyć będzie do bieżącej pielęgnacji trawnika. Oprócz najbardziej popularnego typu kosiarek wyróżniamy również kosiarki traktorowe lub podkaszarki (nazywane też kosami spalinowymi: https://www.bmk.rzeszow.pl/sprzet/101-kosa-spalinowa-husqvarna-336fr), które służą do koszenia nierównych lub trudno dostępnych miejsc. Często są to bardzo kosztowne sprzęty, które są używane tylko kilka razy w roku, dlatego ich zakup przy małej powierzchni trawnika jest nieopłacalny. Kupić warto też wszystkie drobne narzędzia, jak sekatory, kopaczki, łopaty.

Mężczyzna wynajmujący kosiarkę w wypożyczalni sprzętu BMK Rzeszów

A co wypożyczyć?

Z pewnością wypożyczyć powinniśmy te urządzenia, które koniecznie potrzebne są na pewnym etapie organizacji ogrodu, bądź są używane sporadycznie. Czasem to właśnie specyfika ogrodu sama narzuca zaopatrzenie w odpowiednie narzędzia. Z pewnością wypożyczymy glebogryzarkę, na przykład cenionej marki Honda https://www.bmk.rzeszow.pl/sprzet/100-glebogryzarka-honda-fg-320-de, czy dmuchawę do liści, gdyż te urządzenia są nam przydatne najwyżej raz w sezonie.

Wady i zalety wypożyczania sprzętu

Dość oczywistym jest fakt, że na zakup części ogrodniczych zawsze jest pora.         W przypadku drobnego gabarytowo sprzętu, możemy bez trudu zabezpieczyć go i schować w sytuacji, kiedy akurat jest zbędny, gdyż nasz ogród nabrał wymarzonego stylu i kształtu.  To główna zaleta zakupu sprzętu, iż posiadając poszczególne elementy zawsze możemy ich użyć. Za posiadaniem własnego sprzętu przemawia także swoboda. Za wypożyczony sprzęt zazwyczaj płacimy wcale niemałe sumy, szczególnie, kiedy używamy go dłużej, ponadto z wypożyczeniem sprzętu specjalistycznego, takiego jak ciągniki czy małe traktorki, możemy mieć problem –  zlokalizowanie wypożyczalni, która nimi dysponuje. Z drugiej strony. Wynajmując sprzęt nie musimy się martwić o jego stan techniczny i sprawność – firmy trudniące się wypożyczaniem tego typu urządzeń dbają o ich nieskazitelny stan techniczny, więc otrzymujemy sprzęt dobrego gatunku. Oszczędzamy także miejsce w przechowalni, szczególnie, kiedy jej obszar nie jest za duży

Jak wypożyczyć sprzęt i nie stracić?

Jak powiedziano, wypożyczalnia dba o swój sprzęt, więc i wypożyczający konkretne narzędzie bądź urządzenie niezbędne w procesie pielęgnacji ogrodu, musi o nie zadbać zachowując wszystkie zasady wypożyczalni. Każda z nich ma swój własny regulamin, z którym najemca powinien szczegółowo się zapoznać, aby przypadkiem nie popełnić błędu, lub uszkodzić urządzenie, co będzie się wiązało z konkretnymi kosztami, pokrywającymi wyznaczone przez wypożyczalnię stawki. Stąd wypożyczenie wiąże się z podpisaniem umowy, w oparciu o dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem.

Mówi się często, iż pielęgnacja ogrodu jest zarówno pracochłonna i męcząca, jak i pochłania duże zasoby budżetu domowego. Dowiedziono, iż przynajmniej jeden z tych zarzutów można odeprzeć, korzystając z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego. Na pozostałe zaś można odpowiedzieć, że dotąd nikt, kochający naturę, uwielbiający pielęgnować ogród nie czerpie z tego swoistej satysfakcji, a już bynajmniej nie robi tego z przymusu.

migomat Previous post Spawanie migomatem – o czym warto pamiętać?
Panele fotowoltaiczne zamontowane przez firmę APP Energy w Kielcach Next post Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku