Jak wybrać podłoże pod uprawę pieczarki?

pieczarki

Pieczarki do jedne z popularniejszych grzybów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszych kuchniach. Mało kto jednak wie, że można je także samodzielnie uprawiać, zarówno w domowych warunkach, jak i na większą, przemysłową skalę. Do tego potrzebne jest jednak odpowiednie podłoże. Jak je wybrać?

Czy uprawianie pieczarek jest opłacalne?

Pod wieloma względami tak, zarówno jeżeli chodzi o uprawę domową, dla własnego użytku, jak i na większą przemysłową skalę. Jak wiadomo, pieczarki to jedne z popularniejszych grzybów, które często jest ważnym składnikiem naszych dań. Są powszechnie dostępne w sklepach, choć może mało kto zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób tam trafiają i jak się je uprawia. Grzyby te nie tylko rosną w lasach, ale mogą być też hodowane przez człowieka, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego podłoża.

Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek?

Podłoże do uprawy pieczarek składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest słoma, która wymieszana jest dodatkowo z pomiotem kurzym lub gipsem. Połączone razem ulega fermentacji, która jest częścią fazy pierwszej. Później odbywa się także pasteryzacja, najczęściej w zamkniętych tunelach, czyli faza druga. Kolejnym etapem jest faza trzecia, inaczej inkubacja, kiedy to podłoże zaczyna przerastać grzybnią. Ostatnią fazą jest oczywiście wzrost, czyli moment, w którym pieczarki się rozwijają i można je potem zbierać. Na rynku nie brakuje producentów, którzy oferują gotowe już produkty. Najczęściej podłoże pod uprawę pieczarki można kupić w fazie 2 lub 3 (kania.net.pl), czyli w momencie, gdy jest ono w procesie pasteryzacji lub inkubacji.

Jakie podłoże do pieczarek wybrać?

Jak zostało wspomniane, najczęściej producenci oferują podłoże do pieczarek w fazie 2 lub w fazie 3. Czy ma to jakieś większe znaczenie, jeżeli chodzi o uprawę? Z pewnością wybór ten będzie miał wpływ na ilość pracy. W pierwszym przypadku otrzymuje się podłoże w trakcie pasteryzacji, który musi odbyć się w zamkniętych tunelach i trwa on zazwyczaj około 6 dni. Konieczne będzie więc kontrolowanie temperatury oraz klimatu, jaki w nich panuje. W przypadku fazy trzeciej, mamy do czynienia z inkubacją i tutaj uzyskuje się z podłoże z już wsianą grzybnią. Rozwija się ona na powierzchni lub bezpośrednio w podłożu. Tutaj też możliwe jest dodatkowe dokarmianie rozwijających się pieczarek, stosując specjalne dokarmiacze.

Różne fazy będą wymagały innych działań hodowlanych. Przy podłożu w fazie II ze wsianą grzybnią konieczne będzie zastosowanie odpowiednich regałów uprawowych i trzeba je regularnie podlewać, dbając jednocześnie o właściwą temperaturę. Podłoże w fazie trzeciej jest jednak popularniejsze z tego powodu, iż mamy tutaj do czynienia już dojrzałą grzybnią, dzięki czemu wzrost grzybów następuje szybciej.

Skąd wziąć podłoże do pieczarek?

Wbrew pozorom w Polsce jest wielu producentów podłoża do pieczarek. To dochodowy biznes, a jak zostało już wspomniane, pieczarki to jeden z najpopularniejszych grzybów. Firmy takie mają wypracowane technologie, które umożliwiają przeprowadzenie wszystkich etapów uprawy pieczarek. Zazwyczaj można je nabyć na tony albo w kostkach, w zależności od potrzeb.

fotowoltaika Previous post Czy fotowoltaika się opłaca ?
dach Next post Dlaczego malowanie dachów jest tak ważne?