Czy fotowoltaika się opłaca ?

fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają wytworzyć energię elektryczną z padających na panele promieni słonecznych. Konwersja prądu stałego na prąd zmienny odbywa się w falowniku. Ta gotowa energia trafia później do całego mieszkania i jest wykorzystywana do zasilenia: telewizora, komputera, klimatyzatora, lodówki, pralki i innych urządzeń elektrycznych. Energia pochodząca z OZE może zostać użyta nawet do ogrzewania domu, pod warunkiem, że posiadamy zamontowane ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła. Czy instalacje fotowoltaiczne opłacają się?

Opłacalność fotowoltaiki w domku jednorodzinnym

Panele fotowoltaiczne zyskują szerokie grono zwolenników. W samym lutym 2021 roku liczba nowych instalacji PV przekroczyła 14 tysięcy. Skąd ta popularność? Wpływ na ten trend mają przede wszystkim dwie grupy czynników:

  • ekonomiczne
  • ekologiczne

Ceny modułów fotowoltaicznych, jak i falowników systematycznie spadają. Nie bez znaczenia jest także fakt, że technologie uzyskiwania energii są permanentnie udoskonalane, dzięki czemu nowe produkty charakteryzują się większą wydajnością i trwałością. Energetyka polska przechodzi dynamiczną modernizację także dlatego, że wzrastają ceny energii elektrycznej, a prognozy w tym zakresie nie mogą napawać optymizmem. Na drugiej szali korzyści z posiadania paneli fotowoltaicznych są powody środowiskowe. Ziemia jest coraz bardziej zanieczyszczona, a jedną z najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy, jest produkcja energii na cele indywidualne i przemysłowe. Dochodzi do intensywnych wyładowań atmosferycznych, poziomy emisji pyłów i dwutlenku węgla są systematycznie przekraczane, giną kolejne rodziny zwierząt i roślin. Jednym z kluczowych narzędzi zahamowania niepożądanych zmian, jest produkcja zielonej energii.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się z jednorazowo sporym wydatkiem. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na niego nie tylko dlatego, że jest z roku na rok jest niższy, ale też dlatego, że może otrzymać atrakcyjne dofinansowanie. Dotacje realizowane są w oparciu o programy Mój Prąd i Czyste Powietrze. Oba pozwalają zmniejszyć rachunek za instalację o 5 tysięcy złotych. Przedsiębiorstwa mają szansę skorzystać z konkursu Energia Plus, z kolei dla rolników uruchomiony zostanie niebawem program Agroenergia. Dodatkowo każdy podatnik, odprowadzający podatki w Polsce, ma możliwość uzyskania ulgi termomodernizacyjnej. Łącznie po zliczeniu wszystkim dostępnych opcji, faktura za montaż instalacji fotowoltaicznej spada średnio o 30-40%. Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz:  https://www.energetyka-polska.pl/pv/.

Fotowoltaika korzyści

Opłacalność fotowoltaiki wiąże się także z innymi korzyściami. Zaliczamy do nich:

  • Ograniczenie wydatków za prąd do opłat stałych,
  • Prosumencja – polega na tym, że energia uzyskiwana w miesiące słoneczne, oddawana jest do sieci lub magazynowana w akumulatorach i można ją wykorzystywać w trakcie zimy lub nocy.
  • Cicha praca – panele fotowoltaiczne nie generują hałasu, ani innych oddziaływań elektromagnetycznych.
  • Energia słoneczna to niewyczerpalne i darmowe źródło energii.
  • Trwałość i wydajność – praktycznie wszystkie panele fotowoltaiczne posiadają gwarancję na uzyskiwanie energii określoną na 25-30 lat.
  • Zwrot z inwestycji – po doliczeniu dofinansowań, wynosi on raptem 6-8 lat. Po tym czasie nasza instalacja tylko zarabia.
  • Brak wymogu bieżącej obsługi.
  • Możliwość oszczędzania także na ogrzewaniu domu lub przedsiębiorstwa dzięki instalacji pompy ciepła.
  • Dbanie o różnorodność biologiczną i jakość środowiska naturalnego.
drewno Previous post Lazura i olej do tarasu i mebli ogrodowych Remmers
pieczarki Next post Jak wybrać podłoże pod uprawę pieczarki?