Czy roletę solarną można zamontować samodzielnie?

roleta solarna

Pomimo tego, że rolety solarne są na polskim rynku stosunkowo krótko, to już można mówić o ich wielkim sukcesie. Coraz częściej są one wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych rolet zewnętrznych z elektrycznym napędem nie tylko przez indywidualnych klientów, ale również przez firmy i instytucje. Ich działanie opiera się na wykorzystywaniu energii odnawialnej, dlatego najlepiej odnajdują się w budynkach pasywnych i znakomicie wpisują się w aktualne trendy ekologiczne. Montaż rolety solarnej wymaga odpowiedniego przygotowania – tak, jak w przypadku każdej rolety zewnętrznej. Co powinniśmy wiedzieć o roletach solarnych i czy możemy je samodzielnie zamontować?

Czym się różnią rolety solarne od innych rolet zewnętrznych?

Główna funkcja rolet zewnętrznych sprowadza się do ochrony pomieszczeń przed zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnienie prywatności osobom w nich przebywającym. Dodatkowo stanowią niebanalne wykończenie okien, a dzięki możliwości wyboru koloru osłony można je łatwo dopasować do każdej fasady i wkomponować w bryłę budynku. To wszystko sprawia, że rolety zewnętrzne od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są najczęściej wybieranymi osłonami w budynkach jednorodzinnych. Najbardziej znane spośród nich, refleksole i żaluzje fasadowe, są wyposażone w bardzo zaawansowany technicznie system, dzięki któremu sterowanie osłoną staje się niezwykle intuicyjne. Są one wykonane z bardzo trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, co przekłada się na ich funkcjonalność. Rolety solarne są stosunkowo nowym rozwiązaniem, które dla prawidłowego działania nie potrzebuje dostępu do źródła energii w tradycyjnym rozumieniu. Całą energię czerpią bowiem wyłącznie z baterii słonecznych, w które są wyposażone, a co za tym idzie – działają niezależnie od dostaw energii elektrycznej. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, znakomicie wpisujące się w ekologiczne trendy.

Jak działają rolety solarne?

Wszystkie rolety zewnętrzne są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu można nimi łatwo i intuicyjnie sterować. Oznacza to jednak, że osłona powinna mieć stały dostęp do źródła energii, który zapewnia jej poprawne działanie. W przypadku żaluzji fasadowych czy refleksoli, system osłony czerpie energię z tradycyjnego źródła prądu, natomiast w przypadku rolet solarnych energia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Osłona jest wyposażona w panel fotowoltaiczny, który pobiera energię słoneczną i zbiera ją w baterii. Jest ona wykorzystywana do sterowania roletą – do jej podnoszenia, opuszczania i ustawiania w dowolnej pozycji. To zupełnie samowystarczalny system, zupełnie niezależny od dostaw energii, który pozwala zapomnieć o ewentualnych przerwach w dostawie prądu i awariach. To wszystko sprawia, że rolety solarne są sposobem na spore oszczędności w zużyciu prądu bez obawy o ciągłość i jakość ich pracy. Możemy je zamontować w każdej chwili, niezależnie od etapu budowy, a montaż ten wraz z instalacją fotowoltaiczną na dachu budynku i wymianą stolarki okiennej na energooszczędne rozwiązania pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne budynku.

Zasady montażu rolety solarnej

Rolety solarne, tak jak pozostałe rolety zewnętrzne, są montowane po zewnętrznej stronie okna. Montaż ten można przeprowadzić wyłącznie w sposób inwazyjny, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością naruszenia struktury wnęki okiennej. Wszelkie zmiany tego typu w przypadku budynków wielorodzinnych powinny być uzgadniane z innymi lokatorami nieruchomości, a w przypadku lokalu wynajmowanego – bezwzględnie konieczna jest zgoda jego właściciela.

Przed montażem rolety solarnej należy odpowiednio wymierzyć powierzchnię i wyznaczyć miejsca, w których wykonamy nawierty. Otwory nawierca się na nieruchomej części okna i mocuje się w nich profile aluminiowe rolety oraz ślizgi na wkręty. Należy pamiętać, aby roletę montować w pozycji złożonej, aby nie doprowadzić do jej zniszczenia. Cały mechanizm rolety solarnej umieszcza się zwykle pod połacią dachu i do niego podłącza się osłonę. Montaż rolety solarnej nie jest skomplikowany, ale wymaga sporej wiedzy technicznej i odpowiedniego przygotowania, dlatego powinien być przeprowadzany przez fachowca. Wszelkie usterki montażowe mogą mieć daleko idące skutki, włącznie z nieodwracalnym uszkodzeniem całego systemu.

nawóz do iglaków Previous post Jak wybrać nawóz do iglaków?
okna Next post Eleganckie okna aluminiowe