Kominek sercem domu – czyli o doprowadzeniu powietrza do kominka

Kominki Wrocław - projektowanie i montaż

Stwierdzenie, że to kominek jest sercem domu może być trafne w wielu przypadkach. W końcu to on dodaje blasku i rodzinnego ciepła podczas długich zimowych wieczorów. Jednakże, aby powiedzenie to było prawdziwe, należy zadbać, by serce to pracowało w sposób prawidłowy. Na bezawaryjną i poprawna pracę kominka lub pieca wolnostojącego mają wpływ trzy elementy: dobre paliwo, powietrze potrzebne do jego spalania oraz komin do odprowadzenia dymu na zewnątrz. O ile o jakość użytkowanego paliwa dba właściciel kominka, tak za pozostałe dwa czynniki odpowiadają projektant oraz kominiarz. W dzisiejszym tekście dowiedzmy się więcej na temat doprowadzenia powietrza do kominka.

Przebieg procesu spalania w kominku

Podczas rozmowy z Panem Andrzejem, właścicielem firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka, znajdującej się na ul. Jeleniej 56, 54-242 Wrocław (Tel: 607 671 150), dowiedzieliśmy się, że efektywne, a przede wszystkim prawidłowe spalanie odbywa się w obecności tlenu, który paleniska kominków pobierają z otoczenia. Aby proces ten był bezpieczny dla domowników i przebiegał bez jakichkolwiek zakłóceń ważne jest, by tego tlenu nie zabrakło ani nie było go zbyt dużo. Niedostarczenie odpowiedniej ilości powietrza sprawi, że rozpalanie w kominku będzie utrudnione, dym cofnie się do wnętrza pomieszczenia a szyba bardzo szybko pokryje się czarną sadzą. W dalszych etapach palenia kominek, który nie otrzyma wystarczającej ilości tlenu, nie będzie w stanie efektywnie ogrzewać pomieszczeń a my zużyjemy do tego celu dużo więcej opału. Z kolei dostarczenie zbyt dużej ilości tlenu powodować będzie wychłodzenie komory spalania oraz znaczne obniżenie sprawności kominka. Zbyt duża podaż powietrza sprzyja również powstawaniu szkodliwych tlenków azotu.

Jak poprawnie doprowadzić powietrze do kominka?

Nieodzownym elementem wyposażenia każdego kominka jest przewód doprowadzający powietrze. Najlepiej jest go poprowadzić w podłodze a do konstrukcji użyć specjalnie dostosowanych do tego celu elementów systemu charakteryzujących się łatwym montażem oraz odpowiednią przepustowością. W przypadku kominków montowanych na ścianie zewnętrznej często stosuje się dodatkowy otwór w ścianie zewnętrznej zabezpieczony kratką. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne, bowiem zimą otwór ten może upodobnić się do stale otwartego okna, co na pewno będzie powodować dyskomfort u domowników i wychładzanie pomieszczenia.

Ustawa antysmogowa - ochrona i poprawa jakości powietrza we Wrocławiu

Kominki a ustawa antysmogowa

Ustawą antysmogową nazywamy dokument, który wszedł w życie dla ograniczenia negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na środowisko oraz zdrowie ludności a jej celem jest ochrona i poprawa jakości powietrza na terenie Wrocławia i okolic. Ustawa ta określa dokładnie rodzaj paliw i instalacji, jakie są dopuszczalne w ramach przeciwdziałania smogowi. W myśl dokumentu, którego treść dostępna jest pod wskazanym adresem: https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/kampania-male-kroki-wielkie-zmiany-krok-v-stosuj-przepisy-uchwaly-antysmogowej – od 1 lipca 2018 roku wszystkie kominki (użytkowane i nowe), które nie są podstawowym źródłem ciepła w lokalu muszą spełniać ściśle określone wymagania emisyjne dla cząstek pyłu określone w eko projekcie. Zaś te, które są podstawowym źródłem ciepła w domu traktowane są jak kocioł grzewczy. Warto również dodać, że za nieprzestrzeganie zasad grozi grzywna nawet w wysokości 5 tys. złotych

biurko Previous post Jaki fotel biurowy w niskiej cenie?
instalacja CO Next post Poznaj sposoby, dzięki którym wydłużysz żywotność instalacji C.O.!