Urządzamy pokój dla chłopca

Urządzamy pokój dla chłopca

Najpierw rozbrykany przedszkolak, potem pilny (albo nie) uczeń, a w końcu zbuntowany nastolatek. Urządzając pokój dla chłopca, trzeba postarać się o to, by ten rósł razem z nim. Podpowiadamy, jak zaaranżować pokój małego mężczyzny, by czuł się w nim komfortowo, w zależności od wieku i zainteresowań.

1. Bajkowe królestwo przedszkolaka

2. Aranżacja pokoju ucznia

3. Ja tu rządzę! – czyli pomieszczenie dla nastolatka

Bajkowe królestwo przedszkolaka

Zanim zdążyliśmy zliczyć do trzech, nasze słodkie niemowlę zamieniło się w przedszkolaka. Trzeba zamienić pokój dziecięcy w pokój dla chłopca. Najwięcej miejsca powinna zajmować przestrzeń do zabawy. Na podłodze połóżmy miękki dywan, na którym chłopiec będzie mógł robić wyścigi resoraków, albo budować wieże z klocków. Na ścianach powinny znaleźć się jasne kolory, ale możemy też ozdobić jedną z nich fototapetą. Może przedstawiać dżunglę, kosmos, lub bohaterów bajek. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie fragmentu ściany tzw. farbą tablicową. Malec będzie mógł  rysować na niej do woli, nie niszcząc innych sprzętów. Dobierając meble, zwracajmy uwagę, by nie miały ostrych kantów. Łóżko powinno mieć pojemnik do przechowywania pościeli. Musi być wygodne i niezbyt wysokie, aby dziecko nie spadło w czasie snu. Na rynku dostępne są łóżka dziecięce w fantazyjnych kształtach, np. zamku, namiotu albo statku pirackiego, z odpowiednimi zabezpieczeniami. W końcu pokój chłopca to jego królestwo.

Koniecznie trzeba wygospodarować miejsce na pojemnik do przechowywania zabawek. Pozwoli to utrzymać porządek w pokoju dziecka. Musi się tam też znaleźć szafa na ubrania, oraz półka lub regał na książki. Mali chłopcy lubią różne kryjówki. Można więc postarać się o fotel z opuszczanym daszkiem. 

Aranżacja pokoju ucznia

Zanim nasza pociecha po raz pierwszy przestąpi szkolny próg, warto przekształcić jej pokój w miejsce nie tylko do zabawy, ale także do nauki. Jego potrzeby się przecież zmienią. Miejsce zabawek zajmą książki, pomoce naukowe oraz laptop. Dlatego w pomieszczeniu musi znaleźć się biurko i krzesło, aby dziecko miało miejsce do odrabiania lekcji. Należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. Jeśli pokój chłopca jest niewielki, dobrym pomysłem jest biurko ze składanym blatem. Po odrobieniu zadań domowych, powstanie wtedy więcej miejsca do odpoczynku i zabawy. Trzeba też wygospodarować miejsce na sprzęt sportowy czy instrumenty muzyczne. Dobre do tego celu są kosze, półki lub szafki.  Jeśli chłopiec coś kolekcjonuje, można postarać się o mebel, który będzie eksponował jego zbiory. Może to być gablotka, oprawione w ramki półeczki lub małe przegródki. Ściany można ozdobić podobiznami idoli naszej pociechy.

Ja tu rządzę! – czyli pokój zbuntowanego nastolatka

W pewnym momencie okaże się, że nasz posłuszny dotąd syn, zechce sam decydować o sobie. O wystroju swojego pokoju również. Nie zdziwmy się, gdy zażyczy sobie, aby ściany pomalować na czarno i powiesić na nich np. neonowe ozdobne lampy w dziwacznych kształtach. Nastolatek może też sam spróbować swoich sił, malując na ścianach graffiti.  Biurko i krzesło, przy którym się uczył, zostanie zastąpione bardziej designerskimi, a zamiast łóżka pojawi się sam materac. Zasłony mogą zostać zastąpione przez rolety lub żaluzje, tak, aby na parapecie powstało wygodne miejsce do siedzenia wyłożone poduszkami. Pozostaną tylko regały na książki, kolekcje różnych przedmiotów, laptop i inne akcesoria elektroniczne. Rodzice nie bardzo mają już wpływ na to, jak będzie wyglądał pokój ich dorastającego syna.

Pościel na wymiar Previous post Pościel na wymiar we właściwym zestawieniu.
dom Next post Góralski dom z bali to dobra opcja