Spawanie metodą MIG/MAG bardzo często określane jest mianem spawania łukowego metali w osłonie gazów ochronnych, w tej metodzie wyróżnić można: spawanie w osłonie gazów obojętnych (MIG) oraz spawanie w osłonie gazów aktywnych (MAG). Warto zaznaczyć, iż w obecnym czasie MIG/MAG jest jedną z najczęściej stosowanych metod spawania, bowiem dzięki jej zastosowaniu możliwe jest uzyskanie bardzo dużych prędkości spawania!
Jak działa spawanie metodą MIG/MAG?
Zastanawiasz się na czym tak naprawdę polega działanie spawarek MIG/MAG? Otóż wygląda to następująco: podczas spawania metodą MIG/MAG spoiwo lub stosowany drut spawalniczy zajarza łuk spawalniczy w momencie zetknięcia się z elementem. Spawanie z zastosowaniem metody MIG/MAG polega na spawaniu przy pomocy elektrycznego łuku, który wytwarzany jest pomiędzy materiałem a elektrodą, roztopiony metal oraz łuk są chronione za pomocą gazu osłonowego! Co istotne, topiący się drut najczęściej stosowany jest w charakterze dodatkowego materiału! Metoda spawania MIG wykorzystuje tylko gaz chemicznie obojętny, natomiast metoda MAG stosuje gaz chemicznie aktywny. Spawanie MIG doskonale sprawdza się w przypadku miedzi oraz aluminium oraz innych metali i ich stopów, jeśli chodzi o spawanie MAG, stosowane jest przede wszystkim w miejscach pracy ze stalą wysokostopową, niskostopową a także niestopową.
Zastosowanie spawarek MIG/MAG
W obecnym czasie migomat Paton wykorzystywana jest nie tylko w małych warsztatach naprawczych, ale praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Spawarki używa się między innymi do:
- produkcji rur
- produkcji zbiorników ciśnieniowych
- konstrukcji stalowych
- w przemyśle stoczniowym
- przy obróbce blach.
Warto również dodać, iż urządzenia stosuje się także w: przemyśle samochodowym, branży remontowej i konserwacyjnej, są one też świetnym rozwiązaniem w domowym warsztacie majsterkowicza!
Zalety spawania metodą MIG/MAG
Czy wiesz, że spawanie metodą MIG/MAG niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, wśród największych wymienić można takie jak:
- Wysoka wydajność spawania- jest ona o wiele wyższa w porównaniu z otulonymi elektrodami.
- Uniwersalność- istnieje możliwość spawania różnorodnych metali w różnych pozycjach.
- Możliwość zautomatyzowania i zmechanizowania metody.
- Właściwa jakość spoin.
- Niskie koszty związane ze spawalniczymi materiałami.
Jaką spawarkę MIG/Mag wybrać?
Obecnie na rynku znaleźć można bardzo bogaty i urozmaicony asortyment w tej branży, aczkolwiek przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto zwrócić uwagę na ważne czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na działanie urządzenia. Chodzi tutaj między innymi o: zakres prądu spawania, zasilanie, cykl pracy spawarki, a także całą budowę oraz układ do podawania drutu!