Instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z kluczowych instalacji w domu. Jej awaria to zazwyczaj duży problem nie tylko związany z brakiem ogrzewania, ale także problematyczną i kosztowną naprawą. By tego uniknąć, warto dbać o nią od samego początku.
Instalacja c.o. i c.w.u., jeśli działa sprawnie, daje komfort domownikom, tworzy optymalne warunki w pomieszczeniach, a także pozwala na szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej. Skutkami błędnego montażu instalacji c.o. mogą być m.in. szumy w instalacji, przeciekanie czy korozja. Dlatego, by tego uniknąć, warto montować ją w oparciu o projekt, a także zadbać o odpowiedni dobór materiałów, właściwe rozmieszczenie rur (w ścianach bądź podłodze) i wykonanie prób szczelności. Wszystkie elementy instalacji powinny być dopasowanie nie tylko do potrzeb użytkownika, ale także względem siebie. Dzięki temu, system osiągnie maksymalną sprawność, zwiększy się bezpieczeństwo i… obniżą rachunki za ogrzewanie. Właściwy montaż to jednak nie wszystko. Gdy już instalacja jest wykonana warto odpowiednio o nią dbać. Dlaczego? Dzięki właściwemu użytkowaniu można przedłużyć jej żywotność!
Jak dbać o instalację c.o.?
Przede wszystkim warto zastosować kilka elementów, które pozwolą m.in. na bieżąco oczyszczać instalację czy regulować temperaturę. Jakie dokładnie?
Dużą rolę w konserwacji instalacji mają filtry magnetyczne. Pozwalają zbierać zanieczyszczenia występujące w instalacji grzewczej co z kolei zapobiega ich cyrkulacji we wnętrzu. Przekłada się to na mniejsze zużycie instalacji i zmniejszenie ryzyka uszkodzenia pozostałych elementów składowych takich jak np. pompy cyrkulacyjne czy wymiennik ciepła.
Z kolei stosowanie zaworów mieszających służących do regulacji temperatury przez mieszanie wody zasilającej instalację c.o. z wodą powrotną pozwala utrzymać żądane, wyższe temperatury chroniąc kocioł przed wczesną korozją.
Niezwykle istotne są także termoregulatory. Chronią one przed nadmiernie niską temperaturą wody powracającej z instalacji do kotła i przyczyniają się do zmniejszenia ilości spalonego paliwa. Co więcej, termoregulatory od sprawdzonych producentów pozwalają na wykorzystanie momentu sprawności kotła i wyeliminowanie zjawiska kondensacji.
Warto także regularnie czyścić i płukać układ c.o. W stalowych instalacjach i kotłach może odkładać się osad tworząc „kamień kotłowy”. Ten z kolei przyczynia się do tworzenia korozji i zwężania średnic rur co pośrednio wpływa na obniżenie sprawności instalacji. Rozwiązania, dzięki którym utrzymasz instalację c.o. w dobrym stanie przez dłuższy czas znajdziesz na stronie www.defro.pl.