Płyta MDF to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. Jej wielozadaniowość sprawiła, że obecnie wykorzystuje się ją do wielu zadań i w wielu gałęziach przemysłu stolarskiego i budowniczego. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, iż określenie płyta MDF dotyczy trzech podkategorii, które różnią się parametrami.
Pierwszą z nich jest MDF płyta 22 mm, którą cechuje największa wytrzymałość. Jest to produkt wykonywany ze średniej grubości włókien, który cechuje się sporą wytrzymałością, ale i elastycznościom. Dodatkowo powierzchnia płyty MDF jest bardzo gładka, a co za tym idzie daje to możliwość lakierowania czy nakładania oklein. Dzięki temu wykorzystuje się ją z powodzeniem do produkcji mebli i innych wyrobów drewnianych do wnętrz.
Drugi rodzaj to płyty HDF, które są najtwardszym produktem z gamy MDF. Tutaj wykonuje się je jednak, z bardzo grubych i twardych włókien, które cechują się trwałością i dużą gęstością. Oczywiście przekłada się to na ich wagę, jednakże sprawia to, że są stosowane do produkcji trwalszych elementów. Mowa tutaj o takich produktach jak drzwi czy panele podłogowe. Dzięki trwałości płyty HDF elementy te są odporne na ścieranie w dużo większym stopniu i nie zmieniają kształtu pod wpływem nacisku. Oczywiście płyty te również można powlekać laminatami, okleinami naturalnymi czy żywicą. Pozwala to nadawanie elementom indywidualnego wyglądu czy wzmacnianie ich struktury poprzez łączenie z materiałami syntetycznymi.
Ostatnim rodzajem płyt MDF, jaki możesz kupić, są arkusze LDF. Jest to najlżejszy, a zarazem najbardziej miękki materiał. Materiał ten tworzymy przy wykorzystaniu najmniejszych włókien oraz małej gęstości. Sprawia to, że płyty są lżejsze jednakże wytrzymałość również pozostawia wiele do życzenia. |Cechy te nie dyskryminują płyt LDF w innych zadaniach. Obecnie wykorzystuje się je do produkcji paneli ściennych czy płyt pokryciowych. W tej dziedzinie spełniają one idealnie swoje zadane i są podstawą w budowie.
Jeśli już znamy typy płyt MDF oraz ich zastosowanie powinniśmy skupić się na ich zaletach, dzięki którym jest to tak bardzo popularny materiał. Na korzyść tych materiałów w głównej mierze przemawia łatwość obróbki. Nie wymagają one zbyt wiele doświadczenia, a dzięki trwałości i technice wykonania nie pękają ani nie wyłamują się podczas cięcia. Dzięki temu są tak szczególnie popularne w przemyśle meblowym, gdzie konieczna jest perfekcja wykonania oraz trwałość. Nie możemy również zapominać, że tego typu płyty wymagają mniej drewna i niejednokrotnie są tworzone z odpadów tartacznych, co ma nieco lepszy wpływ na środowisko.