Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Panele fotowoltaiczne zamontowane przez firmę APP Energy w Kielcach

Panele fotowoltaiczne stały się ostatnimi czasy bardzo popularne na rynku. Są świetną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. W dodatku pozwalają na zwrot zainwestowanych środków, a w dłuższej perspektywie na zaoszczędzenie ich.

Instalacja paneli

Jednakże, zanim zaczniemy czerpać korzyści z pracy paneli, najpierw trzeba je zainstalować. Sama instalacja nie należy do łatwych czynności i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego też warto tę kwestię powierzyć firmie appenergy-kielce.pl, która zamontowała już setki instalacji. APP Energy mieści się na ulicy Bohaterów Warszawy 6/7G w Kielcach, a kontakt znaleźć można pod numerem telefonu 603 243 885.

W przygotowywanie się do montażu powinno być wpisane stworzenie projektu. Pozwoli to na należyte przygotowanie się do instalacji. W projekcie przede wszystkim należy określić potrzeby gospodarstwa/przedsiębiorstwa, jakie mają spełniać instalowane panele. W tym miejscu należy określić, czy montaż instalacji fotowoltaicznej ma być podłączony do sieci (On-Grid), czy też nie (Off-Grid). Od tego zależy stworzenie stosownego schematu.

Przed umówieniem instalacji paneli, warto również zwrócić uwagę na odpowiednią lokalizację, w której ma odbyć się instalacja oraz dobór odpowiedniej jakości fragmentów. Niestety zdarzają się przypadki, oszczędzania na niektórych częściach, co w długofalowej perspektywie skutkuje większymi kosztami poniesionymi z powodu zwiększonej eksploatacji i napraw z niej wynikającymi. 

Miejsce instalacji

Przed zamontowaniem instalacji zastanawiamy się nad wieloma kwestiami: gdzie najlepiej zainstalować panele oraz ile czasu to zajmie. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące fotowoltaiki i jej instalacji.

Jeśli chodzi o możliwości instalacji, to są dwie opcje. Instalacja na gruncie lub na dachu budynku.

Instalacja gruntowa – w przypadku instalacji paneli w ziemi należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża. Istotne jest dokonanie odpowiedniej głębokości wykopu tak, by stelaż stał stabilnie i był odporny na działanie warunków atmosferycznych. Do umocowania paneli wykorzystuje się szkielety wykonane z aluminium, a podstawowe elementy konstrukcyjne wykonywane są z ocynkowanej stali.  Wielkość stelaży oraz ilość użytych podpór zależna jest od ilości montowanych paneli. 

Instalacja dachowa – jeśli chodzi o instalację paneli na dachu, stoimy przed małym wyzwaniem, ponieważ przed dokonaniem instalacji, należy sprawdzić kilka istotnych kwestii. Ogniwa fotowoltaiczne, by mogły spełniać swoją funkcję, powinny znaleźć się po tej stronie dachu, która znajduje się bliżej południowej części nieba, zaś kąt nachylenia znajdował się między 25 a 50 stopni. Takie umiejscowienie paneli pozwoli na pozyskanie jak największej ilości energii. 

Jeśli chodzi o naszą szerokość geograficzną, to idealne nachylenie dachu wynosi 35 stopni. W przypadku, gdy instalacje odbywają się na płaskich dachach, stosuje się stelaż, który umożliwi najkorzystniejsze nachylenie panelu względem słońca. Dzięki bogatej ofercie rynkowej, panele można zainstalować na każdym rodzaju dachu, bez względu na rodzaj nachylenia (płaski czy spadzisty), czy też rodzaj pokrycia.

Warto mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i należy go skonsultować z wyspecjalizowanym fachowcem, który oszacuje, w jaki sposób najlepiej dokonać montażu, z jakich elementów należy skorzystać, jak rozłożyć panele czy też jak głęboko wkopać stelaż w grunt, by spełniał swoją funkcję.

Pracownik firmy APP Energy Kielce podczas instalacji paneli

Elementy instalacji

Całość instalacji składa się z poszczególnych elementów. Największym i jednocześnie najdroższym elementem są moduły fotowoltaiczne. Są to panele, na których znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Kolejnym elementem są falowniki. Ich rolą jest zamiana prądu stałego w zmienny. Falowniki muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia, którymi są AC/DC. Chronią one nie tylko falowniki, ale również całą konstrukcję przed możliwymi przepięciami. Rolą stelaży jest połączenie i umiejscowienie elementów, by pochłaniały jak najwięcej energii słonecznej.

Montaż

Kiedy mamy już wszystko opracowane, a wszystkie komponenty są już na miejscu, nie pozostaje nam nic innego, jak podjęcie się montażu, którym najlepiej zajmie się odpowiednia firma. Standardowo czas przewidziany na montaż wynosi od jednego do dwóch dni roboczych.

Sam proces montażu wygląda następująco:

  • Umocowanie i skonfigurowanie stelaża
  • Przygotowanie trasy kablowej, którą zostanie poprowadzone połączenie z pola modułów do rozdzielnicy oraz falownika
  • Ułożenie i połączenie paneli fotowoltaicznych
  • Łączenie ogniw fotowoltaicznych z falownikiem
  • Konfiguracja połączenia falownika z siecią (najczęściej internetową) w celu umożliwienia późniejszego monitoringu instalacji.

Aby mieć pewność, że cały proces jest uwieńczony sukcesem, firma instalująca przeprowadza pomiary elektryczne, które mają na celu sprawdzić, czy cały układ pracuje sprawnie. Po pozytywnym pomiarze sporządzany jest protokół odbioru. Od tego momentu można już łapać promienie słoneczne i cieszyć się czystą energią oraz świadomością, że dzięki nam zmniejsza się emisja dwutlenku węgla.

Mężczyzna koszący trawnik przy użyciu kosy spalinowej z wypożyczalni BMK Rzeszów Previous post Kiedy warto kupić, a kiedy wypożyczyć sprzęt do ogrodu?
łóżko Next post Łóżko – najważniejszy mebel w Twojej sypialni