Czym się kierować przy wyborze kominka?

Kominek w salonie

Nowoczesne kominki są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wzornictwa, jak i właściwości technicznych. Decydując się na kominek, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym: nośność podłóg, materiał ścian, przeznaczenie kominka (do wypoczynku lub ogrzewania), technologia budowy domu (dom energooszczędny lub konwencjonalny),

stylistyka wnętrz, zagospodarowanie przestrzenne i aranżacja pomieszczeń, preferencje właściciela oraz całkowity budżet projektu.

Ustawienie kominka w pomieszczeniu

Przy wyborze miejsca na kominek należy wziąć pod uwagę nośność podłogi. Całkowita konstrukcja kominka może być bardzo ciężka, od 300 kg do tony lub więcej, w zależności od wielkości kominka, wybranego paleniska i materiału obudowy (same płyty gipsowo-kartonowe lub bloki z kamienia naturalnego czy cegły).

Jeśli to możliwe, należy wcześniej zaplanować lokalizację kominka, biorąc pod uwagę projekt i ciężar całkowity konstrukcji. W ten sposób można przygotować osobny fundament pod kominek lub wzmocnić płyty stropowe w miejscu, gdzie kominek będzie zainstalowany. Jeśli dom został już wybudowany, należy przy wyborze miejsca sprawdzić, czy nośność podłogi i ciężar całej konstrukcji (palenisko, skrzynia i obudowa) są odpowiednie.

Jeśli nośność w pożądanym miejscu montażu jest niska, należy zwrócić się do profesjonalisty o pomoc w wyborze konstrukcji o najmniejszej wadze w zależności od wymagań lub o poradę, jak wzmocnić płyty stropowe. W poszukiwaniu porad dotyczących wyboru i instalacji kominka warto również odwiedzić stronę eko-komin.pl, gdzie widnieje wiele informacji oraz wskazówek odnośnie kominków, wkładów kominowych i usług kamieniarskich związanych z branżą kominkową.

Oprócz nośności podłoża należy wziąć pod uwagę położenie komina do podłączenia kominka. Jeżeli komin jest już wybudowany, kominek powinien być zainstalowany w odległości nie większej niż jeden metr od niego.

Przy wyborze miejsca na kominek nie należy zapominać o przyłączu kominowym. Jeśli w pobliżu nie ma komina, sprawdź, czy jest techniczna możliwość jego wybudowania.

Jeśli głównym celem kominka jest ogrzewanie, najlepiej umieścić go w wewnętrznym rogu pokoju (za ścianą powinny znajdować się inne pomieszczenia, a nie ulica). Jeżeli narożnik nie jest odpowiedni dla Państwa projektu, można umieścić kominek wzdłuż ściany wewnętrznej. Propozycje projektów można znaleźć na stronie https://www.eko-komin.pl/blog, gdzie wraz z artykułami zawarte są zdjęcia z realizacją rozmieszczenia kominków w różnych wnętrzach.

W klasycznym lub rustykalnym wystroju wnętrza zazwyczaj stosuje się kominek ścienny lub narożny; w przypadku kominków nowoczesnych wybór miejsca jest ograniczony jedynie możliwościami technicznymi (opisanymi powyżej).

Kominek kamienny - eko-komin

Typ kominka: Kominek i palenisko lub kuchenka wolnostojąca

Nowoczesny kominek z paleniskiem wymaga prac instalacyjnych, wyposażenia dekoracyjnego, rozmieszczenia powietrza grzewczego do innych pomieszczeń.

Ciężar i nośność podłogi

Waga całej konstrukcji kominka z paleniskiem może wynosić od 300 kg do 1 tony i więcej. Kuchenka kominkowa zazwyczaj waży mniej niż 150 kg.

Kominek i średnica komina

Do połączenia kominka z wkładem kominkowym zazwyczaj wymagany jest komin o średnicy co najmniej 180 mm, standardowa wielkość to 200-250 mm. Do podłączenia kuchenki kominkowej, w zależności od modelu, wystarczy komin o średnicy 120 mm lub większej.

Ogrzewanie domu

Kominek może być wykorzystywany do ogrzewania kilku pomieszczeń. Kominy zazwyczaj są zaprojektowane do ogrzewania tylko przestrzeni, w której są zlokalizowane, jednak przy odpowiednim umiejscowieniu oraz dedykowanej instalacji może być źródłem ciepła dla całego domu.

HDS Previous post Transport HDS – szybki, tani i pewny
taśmy Next post Taśmy jednostronne paroizolacyjne – nieodłączna część systemu