Czy w 2021 roku mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z programu “Mój Prąd”?

Instalacja fotowoltaiczna wykonana przez firmę APP Energy w Lublinie

Głównym zadaniem programu “Mój Prąd” jest promowanie zakładania instalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach domowych. Program ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Lublina, jak i całej Polski. Już 200 tysięcy wnioskodawców stało się beneficjentami programu “Mój Prąd”. Wnioski na 2020 rok można było składać do do połowy grudnia 2020 roku, jednak rząd postanowił, że program ten będzie kontynuowany w 2021 roku. W związku z tym wszyscy mieszkańcy Lublina, którzy nie zdążyli jeszcze skorzystać z dotacji na instalację modułów fotowoltaicznych, mają jeszcze rok na złożenie wniosku.

Jak można złożyć wniosek o dotację z programu “Mój prąd”?

Mieszkańcy Lublina chcący złożyć wniosek o dofinansowanie w programie mój prąd mogą zrobić to online. Wymagane jest posiadanie e-dowodu lub profilu zaufanego. Potrzebne będzie również załączenie wymaganych dokumentów. Wymienić można tu na przykład zaświadczenie od OSD potwierdzające montaż licznika oraz numer Punktu Poboru Mocy, kopię faktury świadczącej o dostawie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Obowiązkowe jest opatrzenie jej opisem, który brzmi “Zgłoszono do Programu Priorytetowego Mój Prąd” oraz załączenie potwierdzenia zapłaty. Jeśli montaż fotowoltaiki odbył się samodzielnie, konieczne jest dostarczenie oświadczenia uzupełnionego o potwierdzenie niezbędnych kwalifikacji do wykonywania takich czynności. Jeżeli złożony wniosek online posiadać będzie braki lub błędy, na adres e-mail wnioskodawcy zostanie przesłana szczegółowa informacja wskazująca dalsze kroki.

Czy można złożyć wniosek za pośrednictwem pełnomocnika?

Prawo stwarza również możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem pełnomocnika. Osoba taka może pomóc wnioskodawcy, który nie posiada profilu zaufanego ani e-dowodu. Wzory pełnomocnictwa znajdują się na oficjalnej stronie programu, publikowane są w zakładce “złóż wniosek” w takiej sytuacji należy jedynie wydrukować odpowiedni dokument i wypełnić go. Następnie konieczne jest załączenie go w postaci skanu do wniosku o dofinansowanie. Niektóre firmy oferują również usługi montażu instalacji fotowoltaicznych wraz z dopełnieniem wszystkich formalności. Wówczas inwestorom pozostaje wyłącznie radość z udanej inwestycji. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać na podstronie: fotowoltaika appenergy.pl, należącej do firmy Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o., mieszczącej się pod adresem Willowa 42a, 20-819 Lublin (Tel. 693 345 471).

Instalacja fotowoltaiczna na dachu wykonana przez firmę APP Energy Lublin

Którzy mieszkańcy Lublina mogą skorzystać ze wsparcia?

Przyjęta przez rząd koncepcja zakłada wsparcie osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną wyłącznie na własne potrzeby. Zaznaczyć warto również, że podpisać należy szczegółową umowę z OSD lub innym podmiotem energetycznym. Dokument ten określać będzie najważniejsze kwestie dotyczące sposobu użytkowania sieci energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana przez instalacje fotowoltaiczne. Wsparcie jest dedykowane również osobom, które posiadają już instalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci, jak również wnioskodawcom, którzy pragną je rozbudować. Dofinansowanie należy się również osobom, które poniosły koszty związane z powstaniem instalacji Program Mój Prąd będzie więc świetnym rozwiązaniem dla wszystkich mieszkańców Lublina, którzy chcą zatroszczyć się o czyste powietrze i własne rachunki za prąd.

Na czym polega istota działania programu Mój Prąd?

Czynniki historyczne i gospodarcze wpłynęły na to, że węgiel postrzegany jest w Polsce jako główne źródło energii. Wysoki poziom wydobywania i wykorzystywania węgla w dużych fabrykach oraz gospodarstwa domowych zaowocował znacznym poziomem zanieczyszczenia powietrza. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że spośród wszystkich najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie zdecydowaną większość stanowią polskie aglomeracje. Aby przeciwdziałać temu problemowi, powołane zostały programy takie jak “Czyste Powietrze”,  którego rozwinięcie stanowi “Mój Prąd”. Największą siłą tej inicjatywy jest wsparcie finansowe sięgające nawet 5 000 zł, które w niedługim czasie trafia do wnioskodawcy. Początkowy budżet programu oszacowano na kwotę jednego miliarda złotych. Kwota ta została wyczerpana w listopadzie 2020 roku, dlatego Ministerstwo Klimatu zdecydowało o zwiększeniu budżetu o kolejne 100 mln zł. Dzięki czemu swoje instalacje fotowoltaiczne będzie mogło założyć kolejne 20 tysięcy gospodarstw domowych. Jest to strategiczna inwestycja dla rozwoju naszego kraju, która w dużym stopniu pozwoli ograniczyć comiesięczne wydatki na rachunki za prąd i pomoże w ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Więcej informacji na temat programu “Mój Prąd” znajdziesz na podstronie: https://appenergy.pl/category/aktualnosci.

Lampy do kuchni Previous post Lampy do kuchni – wiszące czy kinkiety?
wnętrze w skandynawskim stylu Next post Jak urządzić wnętrze w skandynawskim stylu?