Nawet jeśli dysponujemy małym ogrodem, możemy zdecydować się na posadzenie kilku krzewów owocowych. Odpowiednio dobrane będą źródłem pysznych owoców, a niektóre gatunki – również ozdobą na naszym podwórku. Jakie krzewy owocowe do ogrodu wybrać? Przeczytaj, które krzewy będą najlepsze dla początkujących. Dowiedz się, jak chronić je przed zimą.
5 krzewów owocowych dla początkujących
Krzewy owocowe wymagają większych nakładów pracy, niż rośliny ozdobne. Niektóre gatunki wymagają wysokiej jakości gleb i dobrych stanowisk, co początkującego ogrodnika może szybko zniechęcić.
Jakie krzewy owocowe będą najlepsze, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem?
- Agrest – to mało wymagający krzew, który szybko zaczyna plonować. Pierwsze owoce zbiera się nawet w kolejnym roku od posadzenia. Na działkach najczęściej uprawia się odmianę „Biały Triumf” i „Rzeszowski”.
- Jeżyna – jeżyny nie wymagają specjalistycznego cięcia ani wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są też tolerancyjne względem podłoża – mimo że na słońcu będą dawać lepszy plon, mogą rosnąć również w zacienionych miejscach.
- Porzeczka – porzeczka nie ma specjalnych wymagań. Pierwsze owoce pojawiają się w kolejnym roku od posadzenia. W ogrodach najczęściej uprawia się porzeczki czerwone, rzadziej czarne i białe.
- Malina – wbrew pozorom maliny są łatwe w uprawie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla początkujących osób najlepszym wyborem będą maliny jesienne.
- Jagoda kamczacka – jagoda kamczacka to łatwy w uprawie krzew, który co roku daje smaczne, ciemnogranatowe owoce. W zależności od odmiany dojrzewają one pod koniec maja lub na początku czerwca.
Te krzewy owocowe wymagają większej uwagi i specjalnej pielęgnacji
Nie wszystkie krzewy owocowe nadają się do sadzenia w przydomowym ogródku. Niektóre z nich, aby rodziły dorodne owoce, wymagają systematycznych oprysków chemicznymi środkami. Może być to trudne do wykonania na działce przy domu.
Jakie krzewy wymagają większej uwagi? Więcej czasu trzeba poświęcić krzewom winorośli. Są one silnie rosnącymi pnączami, wymagają dobrego nawożenia i systematycznego cięcia. Większość z nich pochodzi z łagodnego klimatu, dlatego ich oczekiwania co do stanowiska są dość szczególne. Jeśli chcesz doczekać się smacznych owoców, będziesz musiał poświęcić im sporo uwagi, szczególnie na samym początku.
Problematyczna może okazać się również borówka amerykańska. Wymaga ona ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Konieczne jest również zapewnienie stale wilgotnego podłoża, ponieważ borówka ma bardzo płytki system korzeniowy. Krzew ten jest też niezwykle wrażliwy na niedobory wody.
Jak zimować krzewy owocowe?
Zimą warto szczególnie zabezpieczać młode sadzonki krzewów. Są one bardziej wrażliwe na przemarznięcie niż starsze okazy, które są już dobrze ukorzenione.
Warto pamiętać, aby nie okrywać roślin zbyt wcześnie. Najlepiej zrobić to dopiero po pierwszych lekkich przymrozkach.
W przypadku jeżyny najlepszą formą zimowania krzewów jest ściągnięcie części naziemnej z rusztowania i płaskie ułożenie jej na ziemi. Jeśli krzewy w twoim ogrodzie rosną bez podpór, również przyciśnij je do podłoża i okryj słomą lub włókniną.
Na przemarzanie szczególnie narażony jest system korzeniowy malin. W przypadku tego krzewu korzystne jest ściółkowanie podłoża. W rzędach malin należy wyłożyć około 10 cm warstwę trocin lub kory drzewnej. Materiały te będą stanowiły warstwę izolacyjną przed mrozem, ale nie będą przeszkadzały w wyrastaniu wiosną młodych pędów.
W przypadku słabo mrozoodpornych odmian borówki cały krzew należy 3-krotnie owinąć białą włókniną i sznurkiem. Zabezpieczy to roślinę przed wiatrem. U podstawy pnia trzeba usypać kopczyk, który ochroni korzenie.
Obsypanie kopczykiem ziemi stosuje się również w przypadku młodych krzewów porzeczki. Kopczyk powinien mieć około 20 cm. Do ochrony krzewu można również wykorzystać włókninę. To lekki materiał, który przepuszcza zarówno światło, powietrze jak i wilgoć.