Maszyna do szycia czy również overlock?

overlock

Samodzielne szycie ubrań pozwala na kreatywne i pożyteczne wykorzystanie czasu, a z czasem może przerodzić się w dodatkowe źródło dochodu. Zakup pierwszej maszyny do szycia wymaga sporego rozeznania się w dostępnych modelach, jaki i funkcjach, które są szczególnie istotne. Jakie są różnice między maszyną ze ściegiem owerlokowym a overlockiem?

Maszyna do szycia ze ściegiem owerlokowym

Początkujące krawcowe poszukując sprzętu szyjącego, zwykle decydują się na maszynę wyposażoną w różne rodzaje ściegów, w tym w ścieg imitujący overlock. Overlock jest to jeden z najpraktyczniejszych ściegów. Służy do estetycznego wykańczania brzegów dzianin i tkanin, a także zapobiega snuciu  się materiału. Producenci najlepszych maszyn do szycia, marki takie jak Singer, Bernina, Brother, wprowadziły na rynek wiele przystępnych cenowo modeli maszyn, wyposażonych w ścieg typu owerlokowego. Niestety budowa zwykłej maszyny do szycia uniemożliwia jednoczesne szycie za pomocą 2 igieł i 4 nici. Ściegi dostępne w wielofunkcyjnych maszynach szyjących tylko naśladują pracę specjalistycznego urządzenia o nazwie overlock.

Czym się różni overlock od maszyny?

Overlock jest odrębnym urządzeniem szyjącym, które umożliwia fachowe wykończenie brzegów materiału. Taki sprzęt może wykonywać ściegi dwunitkowe, trzynitkowe, czteronitkowe albo pięcionitkowe. Nowoczesne overloki przeznaczone do użytku domowego umożliwiają przeszycia czteronitkowe lub pięcionitkowe. Overlock pozwala na zszywanie kilku warstw dzianin, które nie wymagają już dodatkowego obrzucania brzegów, przeszycia nie puszczają, a szwy są elastyczne, wzmocnione i bardzo estetyczne. To znacznie przyśpiesza pracę krawcowej. 

Szycie zawodowe wymaga zainwestowania nie tylko w maszynę do szycia, ale również w overlock. Osoby szyjące hobbystycznie i na użytek znajomych z pomocą overlocka zdecydowanie szybciej i łatwiej wykonają swoje projekty.

Dobre overlocki na użytek domowy

Proste overlocki do szycia w domu różnią się od sprzętu dedykowanego szwalniom i zakładom krawieckim mocą silnika, która ma zasadniczy wpływ na tempo pracy urządzenia i możliwość przeszywania kilku grubych warstw materiałów. Urządzenia domowe mają też mniejsze pole robocze i skromniej rozbudowany zasób ściegów overlockowych. Domowe overloki co prawda posiadają okrojoną ilość funkcji i mniejsze możliwości, jednak nadal z obszyciami radzą sobie znacznie lepiej, niż wielofunkcyjne maszyny do szycia.

Dobry overlock na użytek domowy można zakupić już za 1000 złotych. Jedne z najbardziej popularnych modeli to: Minerva M640DS, Brother 1034DX, Redstar 4.0, czy Juki MO-50en.

donice Previous post Donice Balconera – nowoczesne rozwiązania inspirowane naturą
meble ogrodowe Next post Przegląd dostępnych mebli ogrodowych