Urządzając pokój dla dziecka, często skupiamy się na tym, by był on idealny dla pociechy pod względem wyglądu, czyli po prostu kolorowy i taki, żeby pociecha była zadowolona. Jednak nie można zapominać i o tym, by był on praktyczny. Jak to połączyć? Co zrobić, by funkcjonalnie urządzić pokój dziecka?
Pokój nastolatków – jak urządzić?
Chyba najtrudniej jest przygotować pokój z myślą o nastoletnim dziecku. Jego sypialnia musi pełnić wiele funkcji. Poza tym korespondować z tym, jakie jest i co lubi dziecko. Na szczęście tego, jak urządzić pokój nastolatka dowiesz się z swiatmamy.pl. W poradniku znajdziesz wskazówki dotyczące doboru mebli i dodatków.
Wiele osób decyduje się na gotowy projekt pokoju nastolatków. Jednak choć z pewnością nietuzinkowy, nie będzie on w pełni uwzględniał gustu młodego człowieka, a to przede wszystkim jemu ma się podobać. Właśnie dlatego nawet decydując się na projekt pokoju młodzieżowego, warto zapytać dziecko, o czym marzy. Być może podpowie to, na czym mu zależy lub chociaż wskaże w gotowej inspiracji to, co według niego jest słabe.
Pokoje dla nastolatków z racji tego, że muszą być nie tylko sypialniami, ale też pomieszczeniem do nauki, spędzania wolnego czasu i przyjmowania przyjaciół, muszą mieć przemyślany układ i funkcjonalne meble.
Dużą rolę odgrywają również dodatki do pokoju nastolatków. To one sprawiają, że pomieszczenie nabiera charakteru. Warto postawić na plakaty, designerskie dekoracje i różne faktury.
Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecka?
A co z pokojem młodszego dziecka? Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest pociecha. Jeśli mowa o dziecku w wieku szkolnym, warto zadbać o to, by miało ono przestrzeń do nauki, która będzie komfortowa, ale też będzie sprzyjała skupieniu. Lepiej więc postawić na stonowaną paletę barw.
Jednak pokój dla dziecka w wieku szkolnym to dalej przestrzeń do zabawy i relaksu. Można połączyć to stawiając oprócz łóżka namiot tipi, albo chociaż mały dywanik wydzielający przestrzeń do zabawy. Wszelkie zabawki, książki i inne dziecięce skarby, dobrze jest umieścić w pojemnych pudłach – tak by łatwo się je dało szybko posprzątać.
W przypadku dzieci szkolnych i przedszkolnych dobrze jest przestrzeni nadać charakteru poprzez odpowiednie dodatki. Świetnie prezentują się tapety dla dziewczynki o wzorze w drobne kwiatki lub listki. Sprawiają, że pomieszczenie nabiera dziewczęcego wdzięku. Z kolei dywan do pokoju chłopca, na którym znajdują się uliczki i skrzyżowania, będzie doskonałym miejscem do zabawy samochodzikami. Stylu, ale i funkcjonalności doda również firanka do pokoju dziecięcego wzbogacona o zaciemniającą zasłonę. Dzięki niej zbyt ostre promienie słońca się będą przeszkadzać w nauce, zabawie i odpoczynku.
Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
W przypadku pokoju dla niemowlaka jest jeszcze więcej wątpliwości. Wszystko dlatego, że na początku dziecko i tak powinno spać w sypialni rodziców. Później jednak chętniej przebywa wszędzie tam, gdzie mama i tata, a nie bawi się we własnym pokoju. Właśnie dlatego istotne jest to, by nie przesadzać z ilością mebli i dekoracji.
Najważniejsze jest łóżeczko i szafa dziecięca lub komoda, w której pochować można wszystkie ubranka, pieluszki i akcesoria do pielęgnacji maluszka. Jeśli jest miejsce można postawić przewijak. W pokoju niemowlaka świetnie sprawdzi się mata piankowa i kosze na zabawki, do których będzie miało dostęp dziecko raczkujące lub stawiające swoje pierwsze kroki.